A mers cu bicicleta și nu s-a mai întors niciodată acasă. Un copil de 5 ani a fost scos fără viață dintr-o fosă septică
Un băiat de doar 5 ani și-a pierdut viața, duminică după-amiază, în localitatea Fântânele, comuna Matei, județul Bistrița-Năsăud. Tragedia s-a produs în jurul orei 16:00, în curtea căminului cultural din sat.
Copilul, care locuia la doar câteva case distanță, venise cu bicicleta în zonă și, potrivit primelor informații, ar fi încercat să adune nuci. La un moment dat, acesta a căzut în fosa septică.
Minorul a fost scos inconștient de echipele de intervenție, însă, în ciuda manevrelor de resuscitare, viața nu a mai putut fi salvată. Soția preotului – casa parohială fiind peste drum – l-a văzut, apoi a auzit sunând foarte tare un capac și când s-a uitat în zonă nu mai era nimeni. Preotul s-a dus imediat acolo, dar cum nu a văzut nici el pe nimeni, a alertat familia băiatului. Cu ajutorul unui cârlig, oamenii ar fi scotocit în fosă și așa l-au găsit pe copil, relatează pompierii.
Un echipaj de prim ajutor SMURD, un echipaj de terapie intensivă mobilă și elicopterul SMURD au fost direcționate la Fântânele. Când au ajuns echipajele la locul solicitării copilul în vârstă de aproximativ 5 ani era extras din fosa sceptică și se afa în stop cardiorespirator.
S-a aplicat protocolul de resuscitare, din nefericire organismul copilului nu a răspuns manevrelor aplicate fiind declarat decesul la fața locului, informează ISU Bistrița-Năsăud.
1 Comentariu