Brutalitate nemaivăzută într-o sală de jocuri de noroc din Cluj: Două persoane sechestrate într-o baie și bătute crunt până i-au dat banii agresorului
Tânăr din Cluj, condamnat definitiv la închisoare după ce a bătut doi oameni într-o toaletă pentru 100 de lei
Un bărbat de 38 de ani a fost condamnat definitiv la 3 ani și 6 luni de închisoare după ce a urmărit două persoane la toaleta unei săli de jocuri din Câmpia Turzii, le-a lovit și le-a blocat ieșirea până când i-au dat bani. Curtea de Apel i-a respins apelul în integralitate.
Totul a început într-o sală de jocuri din Câmpia Turzii, în jurul orei 01:25 noaptea. Un bărbat, care se afla în stare de ebrietate, a observat că unul dintre clienți tocmai câștigase 250 de lei la aparate și primise banii de la casieră. Înainte de asta, îi ceruse deja omului să-i împrumute 100 de lei și fusese refuzat.
Când cei doi clienți s-au îndreptat spre toaletă, bărbatul i-a urmat imediat, moment surprins și de camerele de supraveghere din sală.
În toaletă, spațiu îngust din care nu puteau ieși, inculpatul i-a împins, i-a lovit cu palma peste față și cu pumnul în coaste pe rând și le-a blocat ieșirea. Nu a plecat până când nu a primit 100 de lei, jumătate din câștigul obținut în acea seară de una dintre victime.
Prins pe cameră, dovedit prin propriile înregistrări
La ieșirea din toaletă, inculpatul a fost lovit de un alt bărbat prezent în sală, un supraveghetor de jocuri care se afla acolo dintr-un motiv separat și cu care avea un conflict mai vechi. A căzut inconștient, iar una dintre victime și-a recuperat imediat cei 100 de lei din mâna lui.
Momentele din sală au fost surprinse integral de camerele video. În plus, supraveghetorul filmase cu telefonul, iar în înregistrare se aude clar cum victimele se plâng că au fost bătute pentru 100 de lei, probă decisivă în dosar. Judecătoria l-a condamnat în mai 2025 la 3 ani și 6 luni închisoare pentru tâlhărie calificată. Inculpatul a atacat sentința, cerând achitarea, susținând că banii fuseseră dați benevol, din prietenie, sau, alternativ, o pedeapsă mai mică cu suspendare.
Curtea de Apel a respins apelul în totalitate în ședința din 25 martie 2026. Instanța a reținut că probele nu lasă loc de interpretare: agresiunile au avut un scop clar, iar victima a dat banii exclusiv pentru a putea ieși din toaletă. Condamnarea este definitivă.
Al doilea inculpat: amendă penală, refuzată
Supraveghetorul de jocuri care l-a lovit pe tâlhar a fost condamnat separat, pentru lovire sau alte violențe, la 1 an închisoare cu suspendare. Și el a făcut apel, cerând înlocuirea pedepsei cu amendă penală. Curtea a refuzat, motivând că antecedentele penale ale acestuia au dovedit că amenda nu este suficientă pentru a-i corecta comportamentul.
Singura modificare admisă în apelul său a vizat daunele morale pe care trebuie să le plătească victimei: suma a fost redusă de la 2.000 de euro la 1.000 de euro, instanța apreciind că, în absența unui certificat medico-legal, suma inițială era prea ridicată.
0 Comentarii