Victorie pentru U BT Cluj în primul meci al finalei, după o partidă dramatică


U-BT Cluj-Napoca a debutat cu o victorie dramatică în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin, învingând CSM CSU Oradea cu scorul de 89-82, într-un meci disputat în Oradea Arena. Deși bihorenii au controlat jocul în mare parte din timp, campioana en-titre a revenit spectaculos în ultimele minute, câștigând în cele din urmă grație unei ofensive precise.

CSM CSU Oradea a început în forță, dominând primele faze ale jocului. Donatas Tarolis și Kalif Young au fost esențiali într-o defensivă puternică, menținând o diferență de trei puncte în favoarea gazdelor. Clujenii, prin Zavier Simpson și Sasu Salin, au egalat ritmul, preluând conducerea în minutul 8. Cu toate acestea, gazdele au încheiat primul sfert cu avantaj, 23-22, datorită unui final de excepție oferit de Brandon Brown și Travante Williams.

Actul secund a fost marcat de schimbări rapide și de un duel intens între cele două echipe. Hankins și Simpson au readus Clujul în joc, reușind o serie de puncte spectaculoase. Finalul sfertului a fost decis de un coș de trei puncte al lui Seeley, care a dus U-BT în avantaj la pauza mare, scor 42-41.

Repriza secundă a debutat cu o ofensivă agresivă a Oradiei, care a marcat opt puncte consecutive. Totuși, U-BT Cluj-Napoca a revenit în forță în sfertul decisiv, când Simpson, Seeley și Mokoka au oferit momente cheie. Două triple consecutive ale lui Seeley și Stephens au clarificat soarta partidei, aducând victoria pentru campioana României cu 89-82.

Cu acest rezultat, U-BT Cluj-Napoca preia conducerea în seria finalei și privește cu încredere spre meciurile viitoare. Următoarea confruntare va avea loc miercuri la Oradea, pentru ca apoi duelul să se mute în BT Arena din Cluj-Napoca, unde suporterii vor avea parte de un spectacol pe măsură. 

Cei mai buni marcatori ai echipei noastre au fost Zavier Simpson (25 de puncte, 6 recuperări, 4 pase decisive), DJ Seeley (20 de puncte) și Deshawn Stephens (16 puncte, 6 recuperări, 2 assist-uri).

De partea cealaltă s-au remarcat Sayeed Pridgett (17 puncte, 4 recuperări, 2 pase decisive), Travante Williams (15 puncte, 8 recuperări, 3 assist-uri), Donatas Tarolis (14 puncte, 4 recuperări) și Kalif Young (11 puncte, 5 recuperări).

Meciul doi al finalei dintre CSM CSU Oradea și U-BT Cluj-Napoca este programat pentru miercuri, 4 iunie, de la ora 19:00, în Oradea Arena, și va putea fi urmărit în direct pe Prima Sport 2, Digi Sport 2 și FRB TV.

Comentarii Facebook