Duminica 28 Aprilie

Victorie categorică pentru baschetbaliștii de la U-BT în meciul cu CSM Târgu Jiu. Clujenii au dominat la toate capitolele - FOTO

Baschetbaliștii clujeni au ieșit victorioși, fără prea multe emoții, din confruntarea cu CSM Târgu Jiu.

Formația condusă de Mihai Silvășan  s-a impus, sâmbătă seara, la 39 de puncte, 112-73, și a bifat o nouă victorie, continuând să domine Grupa A.

A fost o chestiune de timp până când Richard și compania și-au impus ritmul în fața gorjenilor, care au venit motivați la BTarena. L-am apărat perfect pe Underwood, considerat cel mai periculos jucător al adversarilor, lucru dovedit în etapele precedente. Pe de altă parte, oaspeții au ieșit la rampă cu puncte prin Dupree și Huggard, profitând de faptul că nu am intrat tare în meci. Primul sfert s-a încheiat la scorul de 24-15, iar tabela a indicat la pauză 50-43.

Baschetbaliștii noștri au impresionat la revenirea de la cabine. U-Banca Transilvania a dominat la toate capitolele și a plimbat mingea într-o manieră impresionantă. Drept dovadă, am pus umărul la un parțial senzațional de 29-0, CSM Târgu Jiu cedând lupta. Mihai Silvășan a utilizat întreg lotul și s-au remarcat Emi Cățe, Jarell Eddie sau Mihai Măciucă.

Mihai Silvășan, antrenor U-Banca Transilvania: ,,Ei s-au ținut aproape la început din cauza atitudinii noastre, probabil. Am lăsat 10 recuperări ofensive, am vrut să avem o mentalitate bună, așa cum a fost în repriza a doua. Mă bucur că nu s-a accidentat nimeni și că am dat minute la toată lumea. Pe Seeley am preferat să îl odihnesc, la fel și pe Stipanović, lăsat în afara lotului azi.

Nu întâmpinăm probleme medicale și ne pregătim pentru deplasarea de la Salonic. Trebuie să fim pregătiți să mergem acolo cu toate forțele. S-a încheiat și campania de conștientizare a luptei împotriva cancerului la sân. De trei ani ne-am alăturat acestui demers frumos, susținem toate femeile în această luptă. Apreciem această oportunitate!"

WhatsApp Image 2023-10-28 at 20.03.11_c5ab7716.jpgWhatsApp Image 2023-10-28 at 20.03.10_5d3caf77.jpgWhatsApp Image 2023-10-28 at 20.03.10_ae55de17.jpg