Victorie categorică a celor de la U-BT în fața CSM Târgu Jiu. Clujenii au stăpânit jocul de la început până la final

U-BT s-a impus vineri, 18 noiembrie, în mod categoric în fața celor de la CSM Târgu Jiu în Liga Naționala de Baschet Masculin Mozzart.

Clujenii au dominat pe tot parcursul partidei, câștigând fiecare sfert al partidei disputate. Cei de la CSM Târgu Jiu au fost aproape de câștigarea sfertului 2, însă cele 19 puncte nu au fost îndeajuns. Oaspeții nu au mai rezistat fizic și nu au mai făcut față, iar U-BT Cluj-Napoca și-a asigurat o victorie confortabilă, scor 92-62.

Pentru gazde, liderul la puncte a fost Bircevic cu 18, iar la pase decesive și recuperări a fost Gordic cu 12, respectiv 6. La oaspeți, marcatorul și recuperatorul principal a fost Frye cu 17 respectiv 3, iar pasatorul principal a fost Kottas cu 12.

Cu această victorie, U-BT rămâne pe locul doi al grupei A din LNBM Mozzart, acumulând 8 puncte, fiind la egalitate cu liderul Rapid însă cu coșaveraj mai slab. Următorul meci va fi cu italienii de la Brescia în EuroCup, potrivit monitorulcj.ro.