Duminica 28 Aprilie

Universitatea Cluj şi CFR Cluj s-au calificat în sferturile Cupei României

Cele două echipe din Cluj, Universitatea Cluj și CFR Cluj , s-au calificat, miercuri seara, în sferturile de finală ale Cupei României.

Universitatea a avut o victorie categorică cu FC Botoşani,  4-0, în deplasare, câştigând grupa.

Ianis Stoica a reuşit o dublă (5, 60), olandezul Elvis Manu (35 - penalty) şi italianul Marco Fossati (78) marcând primele lor goluri pentru ''şepcile roşii''.

CFR Cluj - Rapid s-a terminat în egal, scorul final al partidei jucate în Giuleşti fiind 0-0, un punct suficient pentru a-şi asigura locul secund, în condiţiile în care CSM Alexandria a pierdut acasă cu CSA Steaua, 2-3, după ce ''roş-albaştrii'' au avut 3-0.

”U” va juca în sferturi a doua clasată în Grupa A (Petrolul Ploieşti, Corvinul Hunedoara sau FC Hermannstadt), în timp ce CFR Cluj va întâlni câştigătoarea acestei grupe.

Rezultatele de miercuri:

Grupa B

FC Rapid Bucureşti - FC CFR 1907 Cluj 0-0, Giuleşti Superbet Arena - Bucureşti

AFC Botoşani - FC Universitatea Cluj 0-4 (0-2), Municipal - Botoşani

CSM Alexandria - CSA Steaua Bucureşti 2-3 (0-0), Stadion Municipal - Turnu Măgurele