U Banca Transilvania a luat locul 3 la turneul League of the 4. Adversarii s-au retras de pe teren

U Banca Transilvania a terminat pe locul al treilea turneul League of the 4, organizat de Sports Festival, după ce Mornar Bar s-a retras de pe teren. Clujenii conduceau categoric, scor 58-46 în finala mică.

Tehnicianul muntenegrean a retras echipa din teren în sfertul al treilea, nemulțumit de arbitrajul brigăzii românești.

Incidentul s-a consumat în sfertul trei. După două faulturi anti-sportive acordate echipei oaspete și o serie de decizii eronate, cei de la Mornar Bar au luat decizia de a ieși de pe teren și au plecat direct la vestiare, părăsind astfel competiția la scorul de 58-46, iar gazdele au primit trofeul și medaliile pentru locul al treilea al turneului League of the 4, scrie Sportul Clujean.

Darko Planinic a totalizat 21 de puncte și 6 recuperări. Patrick Richard a strâns 13 puncte, 4 pase decisive și o recuperare, pe când Karlo Zganec a avut 11 puncte, 7 recuperări și 4 assist-uri.

Finala mare a fost una spectaculoasă, iar Partizan a câștigat marele trofeu, învingând pe Fenerbahce Beko Istanbul.