Duminica 28 Aprilie

Spectacol pe Cluj Arena, U Cluj - FCU Craiova 2-1. Universitatea Cluj urcă pe loc de play-off!

Universitatea Cluj urcă pe locul 6 în ierarhia Superligii după 2-1 cu FCU Craiova, duminică, pe Cluj Arena, într-o partidă incendiară a etapei a 18-a. Elevii lui Sabău s-au impus pe teren propriu grație golurilor reușite de Stoica și Popa.

Meciul a început cu atacurile celor de la Universitatea Cluj, care și-a creat mai multe ocazii. Ianis Stoica a fost cel care a deblocat tabela, în minutul 19. Chiar dacă ardelenii au continuat să atace, oltenii au restabilit egalitatea prin Bahassa, în minutul 38. Scorul final a fost stabilit în minutul 53, când Daniel Popa a marcat spectaculos din pasa lui Alex Chipciu.

U Cluj: Iliev – Oancea, Masoero, Mitrea, Vătăjelu – Chipciu, G. Simion, Doukoure, I. Stoica – Nistor – D. Popa. Rezerve: Gorcea, Peteleu, Pițian, I. Filip, Fossati, Popadiuc, Cîmpanu, Silaghi, E. Manu. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

FC U Craiova 1948: Gurău – Compagnucci, Lacroix, D. Henriques, Padula – V. Achim, Van Durmen – Chițu, Bauza, Bahassa – Blănuță. Rezerve: Mogoșanu, Negru, Mascarenhas, Buta, V. Pop, D. Albu, A. Blidar, S. Sidibe, W. Baeten. Antrenor: Giovanni Costantino.