Miercuri 17 Aprilie

Simona Halep și-a aflat prima adversară din 2019. Când a jucat ultimul meci

Simona Halep și-a aflat prima adversară din 2019. Astfel, numărul 1 mondial va juca împotriva australiencei Ashleigh Barty, în optimile turneului WTA de la Sydney, dotat cu premii totale de 823.000 de dolari.

Barty (22 ani, 15 WTA) a reușit să treacă, marţi, în primul tur, de Jelena Ostapenko (21 ani, 22 WTA) cu scorul 6-3, 6-3, după doar o oră şi 15 minute de joc.

Românca a mai jucat de două ori cu Barty în 2018, în semifinalele de la Montreal și în optimile de la Cincinnati, ambele partide fiind câștigate de liderul mondial.

Ultimul meci al Simonei Halep a fost în luna septembrie, la Beijing, sportiva abandonând în primul tur, după un set cedat cu 1-6 în faţa tunisiencei Ons Jabeur.

Halep a încheiat prematur sezonul 2018 din cauza unei hernii de disc, însă a reușit să își păstreze prima poziție în clasamentul WTA.