Simona Halep a fost eliminată din sferturile turneului de la Miami: Serena nu e totul într-un turneu

Simona Halep a fost eliminată, marți seară, din cadrul sferturilor turneului de tenis de la Miami, după ce a fost înfrântă de elvețianca Timea Bacsinszky, ocupanta locului 20 WTA.

Numărul 5 mondial a pierdut meciul în trei seturi, cu scorul 6-4, 3-6, 6-2, după două ore și 8 minute de joc.

În urma partidei, românca a lăudat-o pe Bacsinszky, precizând că ”Serena nu e totul într-un turneu”, iar Bacsinszky ”a meritat să câștige”.

"Bacsinszky a făcut un joc bun, a jucat inteligent şi s-a mişcat bine. A meritat să câştige. Serena nu e totul într-un turneu. După cum vedeţi, nu am pierdut această partidă contra Serenei. Fiecare jucătoare evoluează bine la acest nivel şi trebuie să fim mereu pregătite", a declarat Halep pentru Miami Herald, conform Mediafax.

Pentru parcursul său la turneul din Miami, Simona va primi 215 puncte în clasamentul WTA şi un cec în valoare de 128.215 dolari.