Romania-Olanda 0-1, in grupa B a Campionatului European de Fotbal Under-17

Romania a pierdut meciul cu Olanda, al doilea disputat in grupa B a Campionatului European de Fotbal Under-17 din Serbia.

Romania a jucat mai mult defensiv, iar putinele ocazii ivite au fost irosite. Singurul gol al partidei a fost inscris in minutul 8 de Trinidade de Vilhena.

Antrenorul Adrian Vasai a folosit in acest meci urmatorii jucatori: Branescu, Petrescu, Schuller, Putanu, Mitache, Tiru, Vastag (inlocuit cu Paius in minutul 76), Filip, Rosu, Bumba si Himcinschi (inlocuit cu Buia in minutul 62). Jucatorul Universitatii Cluj, Ioan neag, nu a intrat pe teren.

In celalalt meci din grupa B, Cehia a terminat la egalitate, scor 1-1, cu Germania. Romania este pe locul 3 in grupa, dupa egalul inregistrat in prima partida cu Cehia. Urmatorul meci al romanilor este programat luni, 9 mai, cu Germania.