ROMANIA , invinsa si eliminata in ultima secunda!

Echipa de handbal feminin a Romaniei a pierdut in extremis (25-26) meciul cu Spania de la Campionatul Mondial si rateaza calificarea in semifinale.

Meci dramatic la CM de handbal din China, unde Romania si Spania au fost de valoare apropiata pe aproape intreaga durata a meciului contand pentru Grupa a II-a principala.

Dupa o prima repriza in care Spania a condus aproape permanent cu un gol, echipa Romaniei a revenit, egaland si preluand chiar conducerea .

Cu doua minute inainte de final nationala noastra conducea cu 2 goluri , dar echipa Spaniei a reusit sa intoarca rezultatul, folosind si o eliminare de 2 minute a unei jucatoare din tabara noastra, si a inscris un gol in ultima secunda a ultimului minut.

Inaintea partidelor de marti, ultimele din cadrul grupelor, Romania ocupa locul 4 cu doar 4 puncte. Chiar daca vom invinge Coreea de Sud , iar Norvegia va pierde , rezultand o egalitate de puncte , jucatoarele scandinave se vor califica gratie victoriei din partida directa.