România a învins Ungaria la Mondialul de handbal din Japonia

România a învins Ungaria la Mondialul de handbal din Japonia, și continuă lupta mai departe, calificându-se, după un meci de infarct.

Scorul s-a terminat 28-27 pentru România. Este cea mai mare victorie din istorie, obținută în ultima secundă.

Echipa noastră a egalat reprezentantiva Ungariei în ultimul minut și apoi a obținut victoria.

Ultimele minute ale jocului au fost interzis cardiacilor. În minutul 58, Ungaria conducea cu 27-26, supă un gol splendid marcat de Seraficeanu.

În minutul 59, româncele au egalat, înscriind Lunganu. Ultimul minut a fost greu. Cristina Neagu, cea mai bună handbalistă din lume, a obținut o lovitură de la 7 metri și a executat-o pe Pristavița.

Scor final România - Ungaria 28 - 27. România s-a calificat în grupele principale al mondialului din Japonia.