Joi 3 Decembrie

Programul complet al României la Jocurile Olimpice de la Rio



Mâine seară va avea loc festivitatea de deschidere Jocurilor Olimpice de la Rio, Brazilia, iar România va intra în sala de concurs chiar din ziua întâi de competiție.

Iată care este programul complet al reprezentanților români la JO:

Vineri, 5 august
Ceremonia de deschidere – Stadion Maracana (ora locală 20.00)

Sâmbătă, 6 august
Scrimă
Spadă feminin, individual
Calificări – ora locală 9.00
Semifinale și finala – ora locală 16.00
Participă: Ana Maria Popescu, Simona Gherman și Simona Pop
Loc de desfășurare: Carioca Arena 3, Barra

Tenis de masă
Fminin, simplu, turul 1 – ora locală 9.00
Participă: Elizabeta Samara și Daniela Dodean-Monteiro

Masculin, simplu, turul 1 – ora locală 9.45
Participă: Adrian Crișan și Ovidiu Ionescu
Loc de desfășurare: Rio Centro, Pavilion 3

Ciclism
Competiție pe șosea – ora locală 9.30
Participă: Serghei Țvetcov
Loc de desfășurare: Flamengo Park, Fort Copacabana

Handbal
Feminin, faza grupelor
România – Angola (ora locală 19.50)
Participă: echipa României
Loc de desfășurare: Future Arena, Barra de Tijiuca

Judo
Feminin, cat. 48 kg
Calificări – ora locală 10.00
Recalificări și finale – ora locală 15.30
Participă: Monica Ungureanu
Loc de desfășurare: Carioca Arena 2, Barra

Canotaj
Masculin, Doi rame fără cârmaci, calificări – ora locală 10.30
Participă: Cristi Pîrghie și George Palamariu
Loc de desfășurare: Lagoa Stadium, Copacabana

Gimnastică artistică
Masculin, individual compus, calificări – ora locală 10.30
Participă: Marian Drăgulescu și Andrei Vasile Muntean
Loc de desfășurare: Rio Olympic Arena, Barra

Tenis (în funcție de tragerea la sorți)
Feminin, individual, turul 1
Participă: Irina Begu, Monica Niculescu

Masculin, dublu, turul 1
Participă: Horia Tecău și Florin Mergea

Feminin, dublu, turul 1
Participă: Irina Begu și Monica Niculescu, Raluca Olaru și Andreea Mitu
Loc de desfășurare: Olympic Tennis Center, Barra

Duminică, 7 august

Tenis de masă
Fminin, simplu, turul 2 (dacă se califică) – ora locală 9.00
Turul 3 (dacă se califică) – ora locală 18.00
Participă: Elizabeta Samara și Daniela Dodean-Monteiro

Masculin, simplu, turul 2 (dacă se califică) – ora locală 10.00
Turul 3 (dacă se califică) – ora locală 20.00
Participă: Adrian Crișan și Ovidiu Ionescu
Loc de desfășurare: Rio Centro, Pavilion 3

Canotaj
Masculin, Doi rame fără cârmaci, recalificări (dacă e cazul) – ora locală 9.30
Participă: Cristi Pîrghie și George Palamariu

Feminin, Doi rame fără cârmaci, calificări - ora locală 10.00
Participă: Laura Oprea și Lavinia Târlea

Feminin, Dublu vâsle, categoria ușoară, calificări – ora locală 10.40
Participă: Ionela Livia Lehaci, Gianina Beleagă

Masculin, Patru rame fără cârmaci, calificări – ora locală 12.00
Participă: Constantin Adam, Vlad Dragoș Aicoboae, Marius Vasile Cozmiuc, Toader Gontaru
Loc de desfășurare: Lagoa Stadium, Copacabana

Gimnastică artistică
Feminin, individual compus, calificări – ora locală 9.45
Participă: Cătălina Ponor (rezervă: Larisa Iordache)
Loc de desfășurare: Rio Olympic Arena, Barra

Judo
Feminin, cat. 52 kg
Calificări – ora locală 10.00
Recalificări și finale – ora locală 15.30
Participă: Andreea Chițu
Loc de desfășurare: Carioca Arena 2, Barra

Tenis (în funcție de tragerea la sorți)
Feminin, individual, turul 1
Participă: Irina Begu, Monica Niculescu

Masculin, dublu, turul 1
Participă: Horia Tecău și Florin Mergea

Feminin, dublu, turul 1
Participă: Irina Begu și Monica Niculescu, Raluca Olaru și Andreea Mitu
Loc de desfășurare: Olympic Tennis Center, Barra

Nataţie
Masculin, 100 m spate
Serii – ora locală 14.14
Semifinală (dacă se califică) – ora locală 23.06
Participă: Robert Glință

Masculin, 4×100 m liber, serii – ora locală 15.06
Finală (dacă se califică) – ora locală 23.42
Participă: Alin Coste, Daniel Macovei, Marius Radu, Norbert Trandafir
Loc de desfășurare: Olympic Aquatics Stadium, Barra

Luni, 8 august

Tir sportiv
Masculin, pușcă 10 m, calificări - ora locală 9.00
Finala (dacă se califică) – ora locală 12.00
Participă: Alin Moldoveanu
Loc de desfășurare: Olympic Shooting Center

Canotaj
Feminin, Doi rame fără cârmaci, recalificări (dacă e cazul) – ora locală 9.10
Participă: Laura Oprea și Lavinia Târlea

Feminin, Dublu vâsle, categoria ușoară, recalificări (dacă e cazul) – ora locală 9.20
Participă: Ionela Livia Lehaci, Gianina Beleagă

Masculin, Patru rame fără cârmaci, recalificări (dacă e cazul) – ora locală 10.20
Participă: Constantin Adam, Vlad Dragoș Aicoboae, Marius Vasile Cozmiuc, Toader Gontaru

Feminin, 8+1, calificări – ora locală 10.30
Participă: Laura Oprea, Mihaela Petrilă, Ioana Strungaru, Mădălina Bereș, Adelina Boguș, Andreea Boghian, Roxana Cogianu, Popa Iuliana și Daniela Druncea
Loc de desfășurare: Lagoa Stadium, Copacabana

Judo
Feminin, cat. 57 kg
Calificări – ora locală 10.00
Recalificări și finale – ora locală 15.30
Participă: Corina Căprioriu
Loc de desfășurare: Carioca Arena 2, Barra

Tenis (dacă se califică)
Feminin, individual, turul 2
Participă: Irina Begu, Monica Niculescu

Masculin, dublu, turul 2
Participă: Horia Tecău și Florin Mergea

Feminin, dublu, turul 2
Participă: Irina Begu și Monica Niculescu, Raluca Olaru și Andreea Mitu
Loc de desfășurare: Olympic Tennis Center, Barra

Tenis de masă
Fminin, simplu, turul 4 (dacă se califică) – ora locală 16.00
Participă: Elizabeta Samara și Daniela Dodean-Monteiro

Masculin, simplu, turul 4 (dacă se califică) - ora locală 17.00
Participă: Adrian Crișan și Ovidiu Ionescu
Loc de desfășurare: Rio Centro, Pavilion 3

Nataţie
Masculin, 100 m spate
Finală (dacă se califică) – ora locală 22.30
Participă: Robert Glință

Handbal
Feminin, faza grupelor
România – Brazilia (ora locală 16.40)
Participă: echipa României
Loc de desfășurare: Future Arena, Barra de Tijiuca

Marți, 9 august

Judo
Masculin, cat. +100 kg
Calificări – ora locală 10.00
Recalificări și finale – ora locală 15.30
Participă: Daniel Natea
Loc de desfășurare: Carioca Arena 2, Barra

Tenis de masă
Fminin, simplu, sferturi de finală (dacă se califică) – ora locală 10.00
Participă: Elizabeta Samara și Daniela Dodean-Monteiro

Masculin, simplu, sferturi de finală (dacă se califică) – ora locală 16.00
Participă: Adrian Crișan și Ovidiu Ionescu
Loc de desfășurare: Rio Centro, Pavilion 3

Tenis (dacă se califică)
Feminin, individual, turul 3
Participă: Irina Begu, Monica Niculescu

Masculin, dublu, sferturi de finală
Participă: Horia Tecău și Florin Mergea

Box
Masculin, cat. +91 kg, tururi preliminare – orele locală 12.45/18.45
Participă: Mihai Nistor
Loc de desfășurare; Rio Centro – Pavilion 6, Barra

Natație
Masculin, 100 m liber, serii – ora locală 13.00
Participă: Marius Radu
Loc de desfășurare: Olympic Aquatics Stadium, Barra

Miercuri, 10 august

Canotaj
Feminin, Doi rame fără cârmaci, semifinală (dacă se califică) – ora locală 8.30
Participă: Laura Oprea și Lavinia Târlea

Feminin, Dublu vâsle, categoria ușoară, semifinală (dacă se califică) – ora locală 8.50
Participă: Ionela Livia Lehaci, Gianina Beleagă

Feminin, 8+1, recalificări (dacă e cazul) – ora locală 9.50
Participă: Laura Oprea, Mihaela Petrilă, Ioana Strungaru, Mădălina Bereș, Adelina Boguș, Andreea Boghian, Roxana Cogianu, Popa Iuliana și Daniela Druncea

Masculin, Patru rame fără cârmaci, semifinală (dacă se califică) – ora locală 15.30
Participă: Constantin Adam, Vlad Dragoș Aicoboae, Marius Vasile Cozmiuc, Toader Gontaru
Loc de desfășurare: Lagoa Stadium, Copacabana

Scrimă
Feminin, floretă, individual, calificări – ora locală 8.30
Semifinale și finala (dacă se califică) – ora locală 17.30
Participă: Mălina Călugareanu

Masculin, sabie, individual, calificări – ora locală 12.45
Semifinale și finala (dacă se califică) – ora locală 18.30
Participă: Tiberiu Dolniceanu
Loc de desfășurare: Carioca Arena 3, Barra

Tenis de masă
Fminin, simplu, semifinală (dacă se califică) – ora locală 10.00
Finală (dacă se califică) – ora locală 20.30
Participă: Elizabeta Samara și Daniela Dodean-Monteiro
Loc de desfășurare: Rio Centro, Pavilion 3

Natație
Feminin, 100 m liber, serii – ora locală 10.04
Semifinală (dacă se califică) – ora locală 22.12
Participă: Iulia Dascăl

Masculin, 100 m liber, finala (dacă se califică) – ora locală 22.57
Participă: Marius Radu
Loc de desfășurare: Olympic Aquatics Stadium, Barra

Tenis (dacă se califică)
Feminin, individual, sferturi de finală – ora locală 10.45
Participă: Irina Begu, Monica Niculescu

Masculin, dublu, semifinală – ora locală 10.45
Participă: Horia Tecău și Florin Mergea

Feminin, dublu, sferturi de finală – ora locală 10.45
Participă: Irina Begu și Monica Niculescu, Raluca Olaru și Andreea Mitu
Loc de desfășurare: Olympic Tennis Center, Barra

Dublu mixt, turul 1 – ora locală 11.00
Loc de desfășurare: Olympic Tennis Center, Barra

Handbal
Feminin, faza grupelor
România – Muntenegru (ora locală 11.30)
Participă: echipa României
Loc de desfășurare: Future Arena, Barra de Tijiuca

Haltere
Feminin, cat. 69 kg, finală – ora locală 12.30
Participă: Florina Hulpan

Masculin, cat. 77 kg, finala – ora locală 19.00
Participă: Dumitru Captari
Loc de desfășurare: Rio Centro – Pavilion 2, Barra

Gimnastică artistică
Masculin, individual compus, finala (dacă se califică) – ora locală 16.00
Participă: Marian Drăgulescu, Andrei Vasile Muntean
Loc de desfășurare: Rio Olympic Arena, Barra

Joi, 11 august

Scrimă
Spadă, feminin, echipe, calificări – ora locală 9.00
Semifinale – ora locală 13.15
Finala – ora locală 17.00
Participă: Ana Maria Popescu, Simona Gherman, Simona Pop, Loredana Dinu
Loc de desfășurare: Carioca Arena 3, Barra

Canotaj
Masculin, Doi rame fără cârmaci, finala (dacă se califică) – ora locală 10.00
Participă: Cristi Pîrghie și George Palamariu
Loc de desfășurare: Lagoa Stadium, Copacabana

Tenis de masă
Masculin, simplu, semifinale (dacă se califică) – ora locală 10.00
Finală (dacă se califică) – ora locală 20.30
Participă: Adrian Crișan și Ovidiu Ionescu
Loc de desfășurare: Rio Centro, Pavilion 3

Tenis (dacă se califică)
Feminin, individual, semifinale – ora locală 12.00
Participă: Irina Begu, Monica Niculescu

Feminin, dublu, semifinale – ora locală 12.00
Participă: Irina Begu și Monica Niculescu, Raluca Olaru și Andreea Mitu

Dublu mixt, sferturi de finală – ora locală 12.00
Loc de desfășurare: Olympic Tennis Center, Barra

Natație
Masculin, 50 m liber, serii – ora locală 13.00
Semifinală (dacă se califică) – ora locală 22.00
Participă: Norbert Trandafir
Loc de desfășurare: Olympic Aquatics Stadium, Barra

Gimnastică artistică
Feminin, individual compus, finala (dacă se califică) – ora locală 16:00
Participă: Cătălina Ponor (rezervă: Larisa Iordache)
Loc de desfășurare: Rio Olympic Arena, Barra

Vineri, 12 august

Canotaj
Feminin, Dublu vâsle, categoria ușoară, finală (dacă se califică) – ora locală 10.40
Participă: Ionela Livia Lehaci, Gianina Beleagă

Feminin, Doi rame fără cârmaci, finală (dacă se califică) – ora locală 10.45
Participă: Laura Oprea și Lavinia Târlea

Masculin, Patru rame fără cârmaci, finală (dacă se califică) - ora locală 11.00
Participă: Constantin Adam, Vlad Dragoș Aicoboae, Marius Vasile Cozmiuc, Toader Gontaru
Loc de desfășurare: Lagoa Stadium, Copacabana

Tenis de masă
Feminin, echipe, turul 1 – ora locală 10.00
Participă: Daniela Dodean Monteiro, Elizabeta Samara, Szocs Bernadette
Loc de desfășurare: Rio Centro, Pavilion 3

Tenis
Masculin, dublu, finală (dacă se califică) – ora locală 12.00
Participă: Horia Tecau, Florin Mergea Florin

Dublu mixt, semifinală (dacă se califică) – ora locală 12.00
Loc de desfășurare: Olympic Tennis Center, Barra

Natație
Masculin, 50 m liber, finală (dacă se califică) – ora locală 13.00
Participă: Norbert Trandafir
Loc de desfășurare: Olympic Aquatics Stadium, Barra

Handbal
Feminin, faza grupelor
România – Spania (ora locală 14.40)
Participă: echipa României
Loc de desfășurare: Future Arena, Barra de Tijiuca

Sâmbătă, 13 august

Atletism
Feminin, triplusalt, calificări, grupele A și B – ora locală 9.40
Participă: Cristina Bujin, Andreea Panțuroiu

Feminin, 3.000 m obstacole, calificări – ora locală 10.05

Participă: Ancuța Bobocel

Feminin, 400 m, serii – ora locală 11.00

Participă: Bianca Răzor Bianca
Loc de desfășurare: Stadionul Olimpic

Tenis de masă
Feminin, echipe, sferturi de finală – ora locală 10.00
Participă: Daniela Dodean Monteiro, Elizabeta Samara, Szocs Bernadette
Loc de desfășurare: Rio Centro, Pavilion 3

Canotaj
Feminin, 8+1, finală (dacă se califică) – ora locală 10.40
Participă: Laura Oprea, Mihaela Petrilă, Ioana Strungaru, Mădălina Bereș, Adelina Boguș, Andreea Boghian, Roxana Cogianu, Popa Iuliana și Daniela Druncea
Loc de desfășurare: Lagoa Stadium, Copacabana

Tenis
Feminin, simplu, finală (dacă se califică) – ora 12.00
Participă: Irina Begu, Monica Niculescu
Loc de desfășurare: Olympic Tennis Center, Barra

Box
Masculin, cat. +91 kg, tururi preliminare – ora locală 19.00
Participă: Mihai Nistor
Loc de desfășurare: Rio Centro – Pavilion 6

Duminică, 14 august

Atletism
Feminin, maraton – ora locală 9.30
Participă: Elena Cirlan, Paula Todoran
Loc de desfășurare: traseu Sambodromo – Olympic Stadium

Feminin, triplusalt, finală (dacă se califică) – ora locală 20.55
Participă: Cristina Bujin, Andreea Panțuroiu

Feminin, 400 m, semifinală (dacă se califică) – ora locală 20.35

Participă: Bianca Răzor

Loc de desfășurare: Stadionul Olimpic

Tenis
Feminin, dublu, finală (dacă se califică) – ora locală 12.00
Participă: Irina Begu și Niculescu Monica, Raluca Olaru și Andreea Mitu

Dublu mixt, finală (dacă se califică) – ora locală 12.00
Loc de desfășurare: Olympic Tennis Center, Barra

Gimnastică artistică
Masculin, aparate, finale – ora locală 14.00
Participă: Marian Drăgulescu, Andrei Vasile Muntean (sol), Muntean (cal)

Feminin, aparate, finale – ora locală 14.45
Participă; Cătălina Ponor (sărituri)
Loc de desfășurare: Rio Olympic Arena, Barra

Handbal
Feminin, faza grupelor
România – Norvegia (ora locală 16.40)
Participă: echipa României
Loc de desfășurare: Future Arena, Barra de Tijiuca

Haltere
Feminin, cat. +75 kg, finală – ora locală 19.00
Participă; Andreea Aanei
Loc de desfășurare: Rio Centro – Pavilion 2, Barra

Tenis de masă
Feminin, echipe, semifinală (dacă se califică) – ora locală 19.30
Participă: Daniela Dodean Monteiro, Elizabeta Samara, Szocs Bernadette
Loc de desfășurare: Rio Centro, Pavilion 3

Luni, 15 august

Atletism
Masculin, triplusalt, calificări, grupele A și B – ora locală 9.30
Participă: Marian Oprea

Feminin, 3.000 m obstacole, finală (dacă se califică) – ora locală 10.25
Participă: Ancuța Bobocel

Feminin, 400 m, finală (dacă se califică) – ora locală 22.45
Participă: Bianca Răzor
Loc de desfășurare: Stadionul Olimpic

Gimnastică artistică
Feminin, aparate, finale – ora 14.40
Participă: Cătălina Ponor (bârnă)

Masculin, aparate, finale – ora 15.30
Participă: Marian Drăgulescu, Andrei Vasile Muntean (sărituri)
Loc de desfășurare: Rio Olympic Arena, Barra

Marți, 16 august

Atletism
Masculin, triplusalt, finală (dacă se califică) – ora locală 9.50
Participă: Marian Oprea

Feminin, săritura în lungime, calificări, grupele A și B – ora locală 21.05
Participă: Alina Rotaru
Loc de desfășurare: Stadionul Olimpic

Handbal
Feminin, sferturi de finală (dacă se califică)
Adversara se va stabili după grupe (ora locală 10.00)
Participă: echipa României
Loc de desfășurare: Future Arena, Barra de Tijiuca

Lupte greco-romane
Masculin, cat. 98 kg, calificări și recalificări – ora locală 10.00
Finală (dacă se califică) – ora locală 16.00
Participă: Alin Alexuc Ciurariu

Masculin, cat. 66 kg, calificări și recalificări – ora locală 10.00

Finală (dacă se califică) – ora locală 16.00
Participă: Ion Iulian Panait
Loc de desfășurare: Carioca Arena 2, Barra

Tenis de masă
Feminin, echipe, finală (dacă se califică) – ora locală 11.00
Participă: Daniela Dodean Monteiro, Elizabeta Samara, Szocs Bernadette
Loc de desfășurare: Rio Centro, Pavilion 3

Box
Masculin, cat. +91 kg, sferturi de finală (dacă se califică) – ora locală 12.45/18.45
Participă: Mihai Nistor
Loc de desfășurare: Rio Centro – Pavilion 6

Gimnastică artistică
Masculin, aparate, finale – ora 14.00
Participă: Andrei Vasile Muntean (paralele)

Feminin, aparate, finale – ora 14.45
Participă: Cătălina Ponor (sol)
Loc de desfășurare: Rio Olympic Arena, Barra

Miercuri, 17 august

Lupte libere
Feminin, cat. 48 kg, calificări și recalificări – ora locală 10.00
Finală (dacă se califică) – ora locală 16.00

Participă: Emilia Alina Vuc
Loc de desfășurare: Carioca Arena 2, Barra

Atletism
Feminin, 800 m, serii – ora locală 10.55
Participă: Claudia Bobocea, Florina Pierdevară

Feminin, săritura în lungime, finală (dacă se califică) – ora locală 21.15
Participă: Alina Rotaru
Loc de desfășurare: Stadionul Olimpic

Joi, 18 august

Atletism
Masculin, aruncarea greutății, calificări, grupele A și B – ora locală 9.55
Finală (dacă se califică) – ora locală 20.30
Participă: Andrei Gag

Feminin, 800 m, semifinale (dacă se califică) – ora locală 21.15
Participă: Claudia Bobocea, Florina Pierdevară
Loc de desfășurare: Stadionul Olimpic

Handbal
Feminin, semifinale (dacă se califică)
Adversara se va stabili după ”sferturi” (ora locală 10.00)
Participă: echipa României
Loc de desfășurare: Future Arena, Barra de Tijiuca

Vineri, 19 august

Atletism
Masculin, 50 km marș, finală – ora locală 8.00
Participă: Marius Cocioran Marius, Narcis Ștefan Mihailă

Feminin, 20 km marș, finală – ora locală 14.30
Participă: Andreea Arsine, Ana Veronica Rodean, Claudia Ștef
Loc de desfășurare: traseu Pontal – Olympic Stadium

Feminin, 4×400 m, serii – ora locală 20.40
Participă: Sanda Belgyan, Anamaria Ioniță, Miklos Andrea, Adelina Pastor
Loc de desfășurare: Stadionul Olimpic

Lupte libere
Masculin, cat. 57 kg, calificări si recalificări – ora locală 10.00
Finală (dacă se califică) – orfa locală 16.00
Participă: Ivan Guidea
Loc de desfășurare: Carioca Arena 2, Barra

Gimnastică ritmică
Individual compus, calificări – ora locală 10.20
Participă: Ana Luiza Filiorianu
Loc de desfășurare: Rio Olympic Arena, Barra

Box
Masculin, cat. +91 kg, semifinală (dacă se califică) – ora locală 15.00
Participă: Mihai Nistor
Loc de desfășurare: Rio Centro – Pavilion 6

Sâmbătă, 20 august

Gimnastică ritmică
Individual compus, finala (dacă se califică) – ora locală 15.20
Participă: Ana Luiza Filiorianu
Loc de desfășurare: Rio Olympic Arena, Barra

Handbal
Feminin, finala (dacă se califică)
Adversara se va stabili după semifinale (ora locală 10.00)
Participă: echipa României
Loc de desfășurare: Future Arena, Barra de Tijiuca

Atletism
Feminin, 800 m, finala (dacă se califică) – ora locală 21.15
Participă: Claudia Bobocea, Florina Pierdevară
Loc de desfășurare: Stadionul Olimpic

Feminin, 4×400 m, finala – ora locală 22.00
Participă: Sanda Belgyan, Anamaria Ioniță, Miklos Andrea, Adelina Pastor
Loc de desfășurare: Stadionul Olimpic

Lupte libere
Masculin, cat. 97 kg, calificări și recalificări – ora locală 8.30
Participă: Albert Saritov
Loc de desfășurare: Carioca Arena 2, Barra

Duminică, 21 august

Atletism
Masculin, maraton – ora locală 9.30
Participă: Marius Ionescu, Nicolae Soare
Loc de desfășurare: traseu Sambodromo – Olympic Stadium

Lupte libere
Masculin, cat. 97 kg, finala (dacă se califică) – ora locală 14.25
Participă: Albert Saritov
Loc de desfășurare: Carioca Arena 2, Barra

Box
Masculin, cat. +91 kg, finală (dacă se califică) – ora locală 15.15
Participă: Mihai Nistor
Loc de desfășurare: Rio Centro – Pavilion 6

.

Comentarii Facebook