Organizatorii Australian Open vor să schimbe regulile de joc

Organizatorii Australian Open vor să schimbe regulile de joc de la ediția din 2019, prin introducerea super-tie-break-ului.

Acesta ar urma să aibă loc la scorul de 6-6, în al cincilea set în turneul masculin şi în al treilea la cel feminin. Câştigător va fisportivul care va ajunge la zece puncte în super-tie-break, cu un avantaj de două puncte.

Pentru a fi aplicată această regulă, cei de la Melbourne au nevoie de acceptul asociaţiilor jucătoarelor şi jucătorilor.

Prin acest super tie-break, ar urma să se reducă durata meciurilor, în condiţiile în care setul decisiv se încheia până acum doar în momentul în care un jucător se desprindea la două game-uri, scrie Digi Sport.

La ediția trecută a turneului, Simona Halep a jucat un meci de trei ore şi 45 de minute și a câștgat cu scorul de 4-6, 6-4, 15-13.