Oltchim s-a calificat in Grupele principale ale Ligii Campionilor

Campioana Romaniei la handbal, Oltchim Rm Valcea a invins in aceasta seara pe teren propriu formatia spaniola Itxako Navarra cu 27-26 si si-a asigurat calificarea inaintea ultimelor partide din grupa.

Inceputul meciului a fost dominat de echipa spaniola, care a condus pana in minutul 11, moment in care fetele lui Radu Voina au preluat conducerea , ramanand in usor avantaj (un gol) si la sfarsitul primei reprize.

Repriza a doua a fost foarte disputata , cu rasturnari spectaculoase de scor . Daca la un moment dat echipa  romana conducea cu 20-16, Itxako si-a revenit spectaculos pe fondul unei eliminari in tabara noastra, ajungand sa conduca in minutul 46 cu 21-20. Pe final Oltchim a reusit sa castige partida gratie unor interventii salvatoare ale Paulei Ungureanu si a sase goluri cruciale marcate de Patricia Vizitiu.

In ultima etapa, pe 17 ianuarie, Oltchim joaca in deplasare la Gyor.