MILAN umileste pe JUVENTUS in primul mare derby european din 2010

JUVENTUS TORINO - AC MILAN 0-3 !

Primul din derby-urile clasice ale anului 2010 s-a desfasurat in seara aceasta pe Stadio Olimpico din Torino. Pe langa duelul orgoliilor rezultatul meciului era foarte important in lupta pentru titlu in Serie A , ambele echipe dorind sa se apropie de liderul INTER.

Cu un pressing agresiv la centrul terenului inca din debut, echipa lui Ciro Ferrara parea sa aiba un start bun, in ciuda faptului ca nu a reusit sa-si creeze ocazii notabile la poarta lui Dida. Dar totul a tinut doar o jumatate de repriza, Milanul preluand treptat controlul partidei , iar in minutul 29 Nesta reuseste sa inscrie din 4 metri la un corner executat de Pirlo.

Victoria Milanului a fost consfiintita in finalul partidei printr-o dubla a lui Rohnaldinho (min 71, 88), iar echipa antrenata de brazilianul Leonardo isi pastreaza pozitia a doua in clasament, ramanand principala contracandidata la titlu a liderului. INTER a reusit sa invinga azi cu 4-3 pe Siena avand un avans de 8 puncte , dar si un meci in plus jucat.