Memorialul Paneth Farkas și-a desemnat câștigătorii - VIDEO și FOTO

Zeci de iubitori ai tenisului de masă s-au strâns sâmbătă, 6 octombrie, la Sala Gheorghe Roman la cea de-a treia ediție a Memorialului Paneth Farkas.

În total, 200 de jucători din toată țara, dar și din străinătate s-au strâns la această competiție, unde a fost cinstită memoria marelui jucător de tenis de masă român.

Meciurile s-au jucat la două categorii și anume 160 jucători la categoria amator și 40 de jucători la categoria open.

loc 4 Nascu Horea - Cluj-Napoca

Paneth Farcas a cucerit în cariera lui 50 de medalii de aur la tenis de masă, iar în 1936 a câștigat titlul de vicecampion mondial. În același an, în cadrul Campionatului Mondial de la Praga, Paneth Farkas a stabilit un record mondial care rezistă și azi, în meciul cu polonezul Alois Erlich, un schimb de mingi care a durat doua ore și 15 minute.

Sportivul clujean și-a continuat cariera ca antrenor, cucerind 15 titluri mondiale și 33 europene.