LPS Cluj-Napoca Campioană la U 17! Am învins Academica Clinceni în finală - FOTO

Echipa Liceului cu Program Sportiv (LPS) Cluj-Napoca a devenit campioană la U 17, după ce a învins Academica Clinceni în finală.

Scorul finalei a fost de 3-1, marcatori fiind Muresan Dragos, Mar Adrian si Cora Dragos.

Jucatorul finalei a fost desemnat jucatorul clujean, Mar Adrian.

Deși a început mai bine partida, formația din Clinceni s-a văzut condusă din minutul 20, atunci când fundașul lui LPS Cluj-Napoca, Dragoș Mureșan, a înscris în urma unei faze fixe. Academica a reușit să egaleze după pauză printr-un gol de excepție, șut la vinclu din afara careului – Mirel Dina (51).

Atunci când finala se îndrepta spre loviturile de departajare, LPS Cluj-Napoca a dat lovitura! În minutul 90, Adrian Mar a înscris cu un șut frumos, iar în minutul 90+3, Dragoș Cora l-a executat pe portarul advers din interiorul careului mare. 3-1 la final, iar clujenii au primit trofeul pentru câștigarea Campionatului Național U17. Marcatorul golului secund, Adrian Mar, a primit din partea lui Lucian Sănmărtean trofeul acordat ”jucătorului finalei”, notează site -ul oficial frf.ro.

Coordonatorul echipei este profesorul Albu Alin.