Istvan Kovacs recunoaște că a greșit la CFR Cluj - Petrolul: ”A fost 11 metri, trebuia să fluier”

Istvan Kovacs a refuzat un penalty pentru oaspeți, în meciul CFR Cluj - Petrolul Ploiești 1-0.

Meciul din Gruia a avut două faze controversate. Prima, în minutul 32, când portarul Sava a părut să îl împiedice pe Musi în momentul în care s-a ridicat de pe gazon după o respingere. A doua fază s-a petrecut în minutul 48, când, tot după un corner, Ajeti l-a faultat clar în propriul careu pe Pedro Justiniano.

În ambele faze, Istvan Kovacs nu a dictat penalty pentru Petrolul. Centralul din Carei recunoaște acum că ar fi trebuit să dicteze lovitură de la 11 metri pentru Petrolul după faultul lui Ajeti: "A fost 11 metri și trebuia să fluier", a spus centralul, pentru Gazeta Sporturilor.

Kovacs neagă varianta lansată de președintele Petrolului, Claudiu Tudor, potrivit căreia Horia Mladinovici, arbitrul din camera VAR, i-a transmis centralului că este penalty, însă a refuzat să revadă faza sau să acorde 11 metri.