Halep s-a calificat în sferturile de la US Open. A reușit cu greu să își bată adversara

Simona Halep a reușit să se califice în sferturile turneului de Grand Slam US Open, după o partidă dură împotriva jucătoarei germane Sabine Lisicki.

Numărul 2 mondial a reușit, într-un final, să își învingă adversara cu scorul 6-7(6), 7-5, 6-2, după două ore și 38 minute de joc.

”Sunt foarte fericită că am putut să câștig acest meci. A fost unul dur, dar mă așteptam să fie așa. Nu am avut cel mai bun joc al meu, dar a fost suficient de bun încât să câștig”, a spus Halep la finalul partidei.

Acesta este cel mai bun rezultat de până acum al sportivei la US Open.

În următoarea etapă a competiției, Simona Halep o va întâlni pe Victoria Azarenka, ocupanta locului 20 WTA și dublă finalistă la US Open. Jucătoarele s-au mai întâlnit de două ori pe teren până acum, ambele meciuri fiind câștigate de Azarenka.