FOTO/VIDEO. Victorie fantastică pentru „U” în derby-ul cu Petrolul Ploiești! Demonstrație de forță pentru alb-negri, eșec dureros pentru ploieșteni

Un meci demn de Liga 1 a avut loc în această seară pe Cluj Arena. Entuziasmul nu a lipsit în tribune, unde a fost prezentă numeroasa galerie a Șepcilor Roșii, și nici în teren. Băieții lui Erik Lincar au reușit să domine categoric la toate capitolele Petrolul. Lupii galbeni au fost distruși realmente la fazele fixe după doar 26 minute de vis pentru formația gazdă, în care aceasta a reușit să marcheze trei goluri.

Astfel, după meciul incendiar de pe Cluj Arena, în care echipa clujeană a învins Petrolul Ploiești cu scorul de 3-1, „studenții” urcă pe locul 2 în clasamentul Ligii 2 (asigurându-și drumul spre promovarea directă). „U”se află acum la doar trei puncte de liderul Petrolul.

Suporterii Universității au demonstrat încă odată că au o galerie demnă de Champions League, aproximativ 15.000 de spectatori au venit să-i încurajeze pe „studenți” la acest derby. Fanii nu au luat nicio pauză de la susținerea echipei favorite, scandând cu bucurie cântecele „Simbolului”.

Au marcat: Dragoş Tescan '6, '26, Florin Ilie '18 / Ibrahim Diarra '64 (p).

Reamintim că în aceeaşi etapă, Unirea Slobozia şi Hermannstadt au remizat, joi, scor 0-0, iar CSA Steaua a învins, sâmbătă, cu scorul de 3-0, echipa Concordia Chiajna.