Miercuri 24 Aprilie

CFR Cluj a ratat calificarea în Primăvara Europeană din cauza unui penalty controversat REZUMAT VIDEO

CFR Cluj a ratat calificarea în șaisprezecimile Europa League după ce a pierdut partida de joi seară, împotriva elvețienilor de la Young Boys, care au câștigat cu scorul 2-1.

Rezultatul este unul destul de controversat, însă, deoarece clujenii conduceau cu 1-0 până în minutul 90, însă în minutul 92 arbitrul a dictat penalty pentru elvețieni în urma unui duel dintre portarul Bălgrădean şi fundaşul Zesiger. Bastien l-a eliminat apoi pe Bălgrădean pentru proteste, iar atacantul Jean-Pierre Nsame a transformat lovitura de pedeapsă.

Bastien i-a mai eliminat ulterior pe Nsame, pentru fault dur, şi pe Djokovic, pentru proteste, iar Young Boys a marcat şi golul victoriei, pe un contraatac doi cu portarul, prin Gaudino (90+6).

Decizia arbitrului de a acorda penalty a fost une extrem de controversată, acest lucru fiind recunoscut chiar și de jurnaliștii sportivi din Elveția.