Ce spune Halep după meciul maraton, de aproape 4 ore: Sunt aproape moartă!

Simona Halep s-a calificat în optimile turneului Australian Open, după o partidă de aproape patru ore.

Numărul 1 mondial a învins-o pe americanca Lauren Davis cu scorul 4-6, 6-4, 15-13.

La finalul partidei, românca a spus că este sleită de puteri, însă este fericită că a rezistat celui mai lung set din cariera sa.

Un meci foarte greu. Nu am jucat niciodată un set atât de lung. Sunt extrem de fericită că am rezistat. Sunt aproape moartă. Dar mă bucur că am arătat tenis de bună calitate, sper că v-a plăcut. Habar nu am cât am alergat astăzi, însă simt că muşchii mei sunt duşi, duşi. Glezna - nu ştiu cum este, pentru că nu o mai simt. A fost plăcut să fiu pe teren. Şi să câştig. Şi să revin în optimile acestui turneu minunat! Azi am câştigat cu inima", a declarat Simona Halep la finalul partidei.

Următoarea adversară a lui Halep va fi Naomi Osaka, ocupanta locului 72 în clasamentul WTA.