Calvar! Simona Halep eliminată la Australian Open, după un meci la peste 33 de grade: ”Nu pot să-mi mișc piciorul!”

Simona Halep a fost eliminată de la Australian Open, de către Alize Cornet, după o partidă maraton de două ore și 33 de minute, la peste 33 de grade, pe terenul principal de la turneul din țara de la antipozi.

Înfrângerea și eliminarea de la turneul australian o scoate pe Simona Halep din Top 20.

Primul set a fost adjudecat de Alize cu 6-4. În setul secund, Simona Halep a strigat ”Mor!”, iar în game-ul 3, din al doilea set, sportiva din Constanța căuta cu privirea staff-ul său. ”Hai, Toni (Toni Iuric, soțul ei), măcar tu. Zi ceva acolo!”, a spus Simona Halep, lucru auzit din tribune. Soțul sportivei s-a ridicat în picioare și a aplaudat, scrie Digi Sport.

Nu pot să-l mișc, degeaba ”haide!””, a reacționat, tăios, Halep, arătând spre picior.

Meciul s-a terminat cu scorul 6-4, 3-6, 6-4.

Mesaul Simonei Halep pentru adversara ei de la Australian Open

După înfrângerea de la Australian Open, Simona Halep i-a transmis un mesaj superb lui Alize Cornet.

Ai fost mai puternică astăzi! Tot respectul pentru tine, Alize Cornet! Bucură-te de victorie! Mă voi antrena din greu, ca să fiu pregătită pentru un nou meci de 3 ore, când ne vom întâlni din nou", a scris Simona Halep, pe Instagram.