Un depozit a luat foc în apropiere de Aeroportul Cluj. Focul s-a extins la un camion și o remorcă FOTO
O după-amiază tensionată pentru locuitorii din zona Traian Vuia din Cluj-Napoca, după ce un incendiu puternic a izbucnit și a cuprins un depozit, o anexă și vegetație uscată pe o suprafață de aproximativ 100 de metri pătrați
Focul s-a extins rapid, cuprinzând un autoturism și o remorcă parcate în apropiere, creând o situație periculoasă care putea degenera într-un dezastru.
La fața locului au sosit în timp util pompierii din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca, care au intervenit prompt cu trei autospeciale, folosindu-și toate resursele pentru a limita răspândirea flăcărilor și pentru a stinge incendiul înainte ca pagubele să se extindă și mai mult. Echipajele au acționat cu precizie, reușind nu doar să stingă focul care amenința să cuprindă o suprafață extinsă, dar și să protejeze aproximativ 20 de autoturisme parcate în imediata apropiere, salvându-le astfel de la distrugerea sigură. Totodată, focul s-a extins la un autoturism și o remorcă parcate în apropiere. „La fața locului, au ajuns trei autospeciale care au acționat pentru limitarea și stingerea incendiului, împiedicând propagarea acestuia mai departe de limitele în care a fost găsit.”, spun reprezentanții ISU Cluj.
Primele investigații au indicat că incendiul a fost provocat de folosirea necontrolată a focului deschis pentru arderea vegetației uscate din zonă. Din păcate, flăcările au scăpat rapid de sub control, cuprinzând în scurt timp anexele și vehiculele, ceea ce a necesitat intervenția de urgență a pompierilor pentru a evita un dezastru de proporții.
Din fericire, nu au fost raportate victime sau persoane care să solicite asistență medicală în urma incidentului, iar pagubele, deși importante, au fost limitate la anexa afectată, depozit și câteva vehicule.


0 Comentarii