Un cartier din Cluj-Napoca se transformă în Vestul Sălbatic. Oamenii se plâng de parcări ilegale și de camioane care circulă fără drept prin oraș

Problemele legate de trafic și parcările neregulamentare continuă să genereze nemulțumire în rândul locuitorilor din Cluj-Napoca. În ultimele zile, mai mulți cetățeni au transmis sesizări privind situații considerate periculoase și ignorate de autorități, semnalând lipsa controalelor și a măsurilor eficiente în mai multe zone ale orașului.

Un cartier din Cluj-Napoca se transformă în Vestul Sălbatic. Oamenii se plâng de parcări ilegale și de camioane care circulă fără drept prin oraș


De această dată e vorba despre Dâmbul Rotund, zonă care pare că se transformă în Vestul Sălbatic, mai ales că Poliția Locală uită să facă ordine printre cei care își lasă mașinile ilegal pe trotuare.

Pe strada Olteniței, de exemplu, locuitorii reclamă blocarea completă a circulației din cauza mașinilor parcate pe ambele benzi. „Toată strada e plină de mașini parcate pe ambele benzi”, spune un cetățean, subliniind că șoferii sunt nevoiți să se strecoare cu dificultate, iar pietonii se expun zilnic riscurilor.

Nemulțumiri similare vin și din zona străzii Coposu, la numărul 169, unde traficul greu pare să fi devenit o constantă. „Aș dori să știu dacă s-a schimbat interdicția intrării TIR-urilor în Cluj. Pe strada Coposu este plin de mașini de mare tonaj, mult mai multe decât înainte”, transmite un clujean. Acesta atrage atenția și asupra absenței controalelor: „Nici filtre de poliție nu mai sunt”, ceea ce amplifică sentimentul de abandon al zonei.

Situația este critică și pe strada Lombului, unde măsurile luate până acum par insuficiente. „Deși s-au montat stâlpișori pe trotuar, pietonii tot pe stradă ajung să circule, pentru că mașinile se parchează aiurea”, reclamă un locuitor din zonă. În plus, mai mulți cetățeni semnalează blocarea unei benzi de circulație, fapt care duce la ambuteiaje frecvente și nervi în trafic.

Cea mai gravă situație este semnalată însă pe Calea Baciului, la numerele 10–12, unde locatarii vorbesc despre un real pericol pentru siguranța pietonilor. „Trecerea de pietoni este folosită ca rută de acces și ieșire auto de pe trotuar”, avertizează cetățenii, indicând zona din fața unui magazin Mega Image. Deși există parcări amenajate, acestea sunt adesea ignorate. „Unii conducători auto aleg, din comoditate, să urce cu autovehiculele pe trotuar și să folosească trecerea de pietoni ca ieșire”, se arată într-o sesizare transmisă autorităților.

Locuitorii de pe Corneliu Coposu și zona Lombului se plâng de parcările ilegale care blochează trotuarele


Locatarii spun că pietonii nu pot anticipa apariția mașinilor, iar vizibilitatea este redusă. „Copiii, vârstnicii și persoanele cu mobilitate redusă sunt cei mai expuși”, subliniază aceștia, adăugând că situația creează „un sentiment constant de insecuritate și afectează utilizarea normală a spațiului public”.

Cetățenii cer Primăriei Cluj-Napoca intervenții urgente, precum blocarea fizică a accesului auto pe trotuar și pe trecerile de pietoni, delimitarea clară a spațiilor pietonale și controale mai stricte. Mesajul lor este clar: fără măsuri concrete, riscul producerii unor accidente grave rămâne ridicat, iar siguranța în spațiul public este pusă zilnic sub semnul întrebării.

Comentarii Facebook