Rareș Bogdan atacă dur conducerea PNL după ce Ilie Bolojan a anunțat că va susține guvenrul PSD condus de Sorin Grindeanu: „Ipocrizie fără margini”

Europarlamentarul clujean Rareș Bogdan a lansat un atac extrem de dur la adresa actualei conduceri a PNL și a lui Ilie Bolojan, acuzând partidul de dublu standard și de abandonarea principiilor invocate în ultimele săptămâni.

Rareș Bogdan atacă dur conducerea PNL după ce Ilie Bolojan a anunțat că va susține guvenrul PSD condus de Sorin Grindeanu


Mesajul lui Rareș Bogdan vine în contextul discuțiilor privind susținerea unui eventual guvern format exclusiv de PSD, după ce mai mulți lideri liberali au fost sancționați sau marginalizați pentru pozițiile lor favorabile unei colaborări cu social-democrații. „Ipocrizie fără margini. Dai vot unui pesedist, dar acum două zile ai blocat un liberal”, și-a început Rareș Bogdan reacția.

Europarlamentarul amintește că cei care au susținut anterior o formulă de guvernare în care PNL să dețină funcția de premier au fost criticați și sancționați politic. „Sancționați pentru pact de guvernare cu social-democrații deoarece țara avea și are nevoie urgent de un Guvern, iar noi susțineam un premier PNL, un vicepremier PNL și 5 miniștri liberali, care se angajau să continue lupta cu deficitul și să facă reforme, iar acum ce să vezi? Bolojan și camarila slugilor anunță că PNL va vota un guvern PSD, exclusiv PSD, cu premier PSD... !!!!! Tare, nu?”, a transmis Rareș Bogdan.

Acesta pune sub semnul întrebării legitimitatea sancțiunilor aplicate anterior și acuză conducerea partidului că folosește argumente diferite în funcție de interesele de moment. „Pe Bolojan și pe cei ce vor vota acest Guvern cine îi sancționează? Acum nu mai sunt “salvarea țării”, pericolul de “junk” și „stabilitatea bugetară” gargară, vorbe în vânt? Este un teatru ieftin în care marile principii doctrinare devin brusc flexibile (un fleac, i-am ciuruit) când se apropie votul. Culmea ipocriziei politice!”, a continuat europarlamentarul.

Rareș Bogdan susține că, în realitate, PNL ar urma să ofere sprijin unui executiv controlat de PSD, fără a-și asuma însă oficial participarea la guvernare. „Sub pretextul unei mari responsabilități naționale se dă oxigen unui guvern minoritar exclusiv PSD, condus chiar de PSD-istul șef, cu sprijinul lui Bolojan si al neoprogresistilor săi din PNL. Nu se urcă oficial în aceeași barcă, ca să nu-și enerveze electoratul chiar de tot, dar le ține vâslele din umbră. Acest număr de magie e doar fugă disperată de responsabilitate și strategie cinică de supraviețuire.”

În final, europarlamentarul clujean avertizează că situația economică a României se deteriorează


În final, europarlamentarul clujean avertizează că situația economică a României se deteriorează și acuză actuala conducere liberală că facilitează exact politica pe care o critica până de curând. „Partidul e în picaj, dar mândrul cârmaci e orbit de vanitate, în viteza trotinetei. Dar economia se duce de râpă din cauza găurilor din buget, a taxelor aberante și a măsurilor anti-economice promovate în ultimul an. Așa se ajunge la situația aberantă în care exact cei care se pretindeau reformatori și intransigenți livrează acum liniște legislativă exact celor pe care îi numeau adversari de neîmpăcat. Asta da coloană vertebrală!”, a concluzionat Rareș Bogdan.

Declarațiile sale evidențiază tensiunile tot mai mari din interiorul PNL, într-un moment în care negocierile pentru formarea unei majorități guvernamentale continuă, iar viitorul executivului rămâne unul dintre cele mai disputate subiecte ale scenei politice românești.

Comentarii Facebook