Polițiști și jandarmi, la porțile școlilor din Cluj înaintea Evaluării Naționale: „Un examen nu definește valoarea unui copil"
Polițiști, jandarmi și pompieri, alături de elevii clujeni înaintea celei de-a doua probe de la Evaluarea Națională
Reprezentanți ai instituțiilor de ordine publică și de urgență din județul Cluj au ieșit miercuri în fața școlilor pentru a transmite mesaje de încurajare elevilor care susțin Evaluarea Națională.
Polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Cluj, împreună cu colegii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Cluj, Grupării de Jandarmi Mobile „Ștefan Cicio-Pop" Cluj-Napoca și Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Avram Iancu" al județului Cluj, au fost prezenți în proximitatea unităților de învățământ din municipiul Cluj-Napoca, dar și din Turda, Câmpia Turzii, Gherla și Huedin.
Acțiunea face parte din campania „Niciun examen nu merită un copil pierdut. Cea mai mare notă este să știe că ești alături de el.", inițiativă dedicată atât elevilor, cât și familiilor acestora, în contextul perioadei de examene.
Mesajul transmis de reprezentanții instituțiilor a fost unul de sprijin și responsabilitate: un examen contează, dar nu definește valoarea unui copil. Părinților li s-a reamintit importanța prezenței emoționale alături de cei mici în această perioadă.
Miercuri a avut loc cea de-a doua probă a Evaluării Naționale.
0 Comentarii