Mesaj emoționant de la un suflet de aur din Cluj: „Mă rog să nu ajung nicicând o povară. Să plec lin când va veni vremea”


Rocsana Contraș, femeia cu inima de aur, cunoscută pentru activitățile sale de voluntariat în Cluj și toată Apuseni, a transmis un mesaj emoționant, după moartea lui Felix Baumgartner, la vârsta de 56 de ani. 

Ea a precizat că Felix a sfidat limitele umane, care a scris istorie în sportul extrem, care părea invincibil.

„Viața e un fir de ață. Prea subțire. Prea fragil. Prea scurt.

Azi suntem aici. Mâine… nu se știe….Nimeni nu are garanția zilei de mâine, oricât de sănătos trăim, oricât sport facem, oricât de sus ajungem. Moartea nu se uită la succes, la faimă, la iubire, la câte lucruri ai sau cât ești. Vine când vrea ea.

Felix Baumgartner  era un om care a sfidat limitele umane, care a scris istorie în sportul extrem, care părea invincibil. A trăit frumos, intens, curajos. Avea totul: sănătate, dragoste, împlinire, recunoaștere. Și totuși… a plecat la 56 de ani. Dacă el, un om al disciplinei și al vieții trăite la maximum, nu a fost „protejat” de destin… eu, noi, cei care ne pierdem în griji și stres, în neiertări și resentimente, ce șanse avem?

CITEȘTE ȘI: Femeia cu inima de aur din Cluj, mesaj clar pentru toți cei care o critică: „Degeaba porți perle în urechi când nu știi să auzi pe cei din jur”

Realitatea doare: suntem efemeri. Ne frământăm, ne certăm, ne supărăm, uităm să trăim. Uităm să ne bucurăm, să iertăm, să iubim. Amânăm clipe, amânăm îmbrățișări, amânăm cuvinte pe care poate n-o să mai apucăm mâine să le zicem. 

Mi-am promis mie ceva și vă îndemn și pe voi: trăiți fiecare clipă cu sens. Iubiți cu cer în inimă. Nu vă culcați supărați. Spuneți ce aveți de spus, cereți iertare, dăruiți o mână de ajutor celor ce nu-s așa de norocoși ca și voi. Fiți alinare.

Mă rog să nu ajung nicicând o povară. Să plec lin când va veni vremea, știind că am trăit frumos, că am făcut bine și că am iubit și am fost un Om Adevărat.

Pentru că viața e o clipă și n-am s-o las să treacă fără să conteze !”, a spus Rocsana.