La ce oră va ajunge Lumina Sfântă în Cluj-Napoca! Cine o aduce de la Ierusalim
Sfânta Lumină de la Ierusalim va fi adusă în Cluj-Napoca, sâmbătă, 19 aprilie.
Concret, Lumina Sfântă, adusă în țară de o delegație a Patriarhiei Române, va ajunge și anul acesta la Cluj-Napoca, sâmbătă, 19 aprilie, în jurul orei 21:00, pe Aeroportul Internațional „Avram Iancu” din municipiu.
Aceasta va fi întâmpinată de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei. Ierarhul va împărți Sfânta Lumină delegațiilor din cele nouă protopopiate ale Eparhiei, precum și tuturor celor prezenți.
Lumina Sfântă va fi oferită credincioșilor la Slujba Învierii Domnului, începând cu ora 00:00, la Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca, precum și la parohiile din întreaga Arhiepiscopie.
Lumina va fi adusă în România de la Mormântul Domnului din Ierusalim de către arhimandritul Teofil Anăstăsoaie, Superiorul Așezămintelor Patriarhiei Române la Locurile Sfinte. Odată ajunsă pe pământ românesc, pe Aeroportul Internațional Otopeni, ea este oferită reprezentanților episcopiilor din întreaga țară.
0 Comentarii