În timp ce Guvernul încearcă să reducă cheltuielile, o inițiativă depusă de parlamentarii PNL prevede acordarea unei indemnizații lunare pentru familiile care au mai mult de 3 copii. Milioane de români ar putea primi contravaloarea a cel puțin un salariu minim net în fiecare lună, indiferent de veniturile familiei.
De exemplu, un salariu minim net pentru cei care au 3 copii, un salariu minim net și jumătate pentru 4 copii, două salarii minime pentru cei care au 5 copii și două salarii minime și jumătate pentru cei care au 6 copii.
Banii ar urma sa fie acordați până când copilul împlinește 18 ani și nu va ține cont de veniturile familiei. Atenție însă! Pentru a primi acești bani de la stat părinții trebuie să realizeze venituri, scrie Antena 3 CNN.
4 Comentarii