Cluj- Caii furați dintr-un grajd din Florești valorează 10.000 de euro! Polițiștii au început cercetările / Iepele și mânzul, duși prin pădure până la A3


Polițiștii clujeni au fost sesizați în cursul zilei de luni, 28 aprilie 2025, de un bărbat de 41 de ani, din comuna Florești, în legătură cu furtul a trei cabaline, două iepe și un mânz, dintr-un grajd situat în localitatea Luna de Sus. 

Prejudiciul cauzat a fost estimat la aproximativ 10.000 de euro, au transmis reprezentanții IPJ Cluj pentru Știri de Cluj.

Polițiștii au deschis un dosar penal pentru furt calificat și desfășoară cercetări pentru identificarea autorilor și recuperarea prejudiciului.

În cursul zilei de luni, 28 aprilie a.c., polițiștii Secției 6 Poliție Rurală Florești au fost sesizați de un bărbat de 41 de ani, din comuna Florești, cu privire la faptul că, din grajdul pe care îl deține în localitatea Luna de Sus, persoane necunoscute ar fi sustras trei cabaline, respectiv două iepe și un mânz.

Prejudiciul cauzat a fost estimat la aproximativ 10.000 de euro.

În cauză, se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt calificat, în vederea identificării autorilor și recuperării prejudiciului.”, au transmis reprezentanții IPJ Cluj pentru Știri de Cluj

CITEȘTE ȘI: ȘOCANT! Jaf pe timp de noapte la o fermă din Cluj! Două iepe și o mânză, furate din grajd. Proprietarii sunt disperați VIDEO

Incidentul șocant a avut loc în noaptea dintre 27 spre 28 aprilie, iar proprietarii fermei spun că animalele ar fi fost duse prin pădure și apoi încărcate într-o dubă sau carosată, fiind transportate pe Autostrada A3, pe sensul de mers spre Turda. Potrivit urmelor descoperite la fața locului, furtul s-ar fi produs în apropiere de indicatorul de 50 km/h, într-o zonă de pod, chiar înainte de terminarea parapetului.

S-au furat din grajd două iepe și o mânză. Dacă a văzut cineva ceva, vă rugăm să ne anunțați!”, au transmis fermierii clujeni pe rețelele social.

Proprietarii fac un apel special către șoferii care au circulat pe A3 în noaptea respectivă și care ar putea avea înregistrări de la camerele de bord sau care au observat vreo mașină suspectă oprită pe banda de urgență.

Persoanele care dețin informații utile sunt rugate să contacteze de urgență autoritățile.

Comentarii Facebook