Duminica 2 Octombrie

Cele mai frumoase martisoare realizate de elevii din Cluj-Napoca au fost premiate


Cele mai frumoasa martisoare realizate de elevii clujenii au fost premiate in cadrul Festivalului Martisorului.

Concursul a fost realizat de Primaria Cluj-Napoca, Inspectoratul Scolar Judetean Cluj si Scoala Internationala.

"O parte din martisoarele confectionate de copii se trimit in fiecare an partenerilor nostri din orasele infratite cu municipiul Cluj-Napoca. Elevii de la sectiunea liceu desemnati castigatori la cele doua sectiuni ale Festivalului, desen si confectionare de martisoare, vor primi drept premiu o excursie la Namur - orasul nostru infratit din Belgia - care va fi, de altfel si orasul invitat la zilele Clujului - cea de a doua editie.

Festivalul s-a desfasurat in data de 24 februarie 2012, la scoala Internationala Cluj, str. Baisoara, nr. 2A, in sala International Ballroom, etajul III", se arata intr-un comunicat al Primariei Cluj-Napoca.


Martisoarele premiate vor fi trimise oraselor infratite cu orasul nostru, iar fotografiile lor vor fi postate pe site-ul scolii Internationale Cluj, al Inspectoratului scolar Judetean Cluj si al Primariei Municipiului  Cluj Napoca, desenele urmand sa fie expuse in Sala de Sticla a Primariei.

In cadrul festivalului s-au inscris 34 de institutii de invatamant, cu 500 de elevi si 73 de profesori indrumatori.

Premiile la sectiunea confectionat Martisoare

Premiul special - Cristian Tosa - Liceul de Arte Plastice "Romulus Ladea"
Cel mai mare martisor - Raluca Bratfalean, Vlad Muresan, Diana Petrut - scoala Internationala Cluj
Cel mai fin martisor - Eduard Gutita - Liceul "Avram Iancu"
Cel mai mic martisor - Victor Todea - Liceul "Lucian Blaga"
Cel mai carliontat martisor - Paul Bodea - Grup scolar Tehnofrig
Cel mai inedit martisor - Maria Bursan - Liceul "Avram Iancu"
Cel mai traditional martisor - Ioana Banc - Liceul de Informatica
Cel mai abstract martisor - Adina Chiorean - Liceul "Mihai Eminescu"
Cel mai rotund martisor - Cosmina Gasparel - Liceul "Nicolae Balcescu"
Cel mai colorat martisor - Gradinita Happy Kids, K Stars
Cel mai sincer martisor - Teodora Moldovan - scoala "Ion Agarbiceanu"
Cel mai tepos martisor - Teodora Campean - Liceul "Avram Iancu"
Cel mai simpatic martisor - Ana Baltaretu - Liceul de Informatica

Premii sectiunea Desen/Pictura

Gradinita                   

Premiul 1 - Biris Matteo - Gradinita "Mamaruta"       
Premiul 2 - Muresan Ana - Gradinita "Mamaruta"       
Mentiune - Neag Andreea - Gradinita "Mamaruta"       
Mentiune - Vamos Daria - Gradinita "Mamaruta"

Ciclul Primar

Premiul 1 - Petrus Matei - Scoala Internationala Cluj       
Premiul 2 - Thea Chisalita - Scoala Internationala Cluj       
Premiul 3 - Maier Calin - Scoala Elf       
Mentiune - Trif Selena - Clubul Copiilor Turda       
Mentiune - Armosu Marc - Scoala Elf       
Mentiune - Edi Tuns - Scoala Internationala Cluj

Ciclul Gimnazial

Premiul 1 - Rostas Zina    - Scoala "Pavel Dan" Campia Turzii       
Premiul 2 - Pogacean Silviu - Scoala cu cl. V-VIII        
Premiul 3 - Cremenitchi Andreea    - Liceul "Gheorghe Sincai"       
Mentiune - Suciu Ana Ioana - Scoala Baciu       
Mentiune - Badea Alina - Scoala Ion Agarbiceanu       
Mentiune - Popa Cornelius Mihai    - Scoala "Pavel Dan" Campia Turzii

Liceu                   

Special Boldor Maria - Liceul Arte Plastice "Romulus Ladea"       
Premiul 1 -  Nagy Andreea Brighita - Liceul Arte Plastice "Romulus Ladea"       
Premiul 2 - Manciu Irina - Liceul Teoretic "Avram Iancu"       
Premiul 3 - Stan Andreea Maria - Lic. Teoretic "Onisifor Ghibu       
Mentiune - Tripon Andreea - Colegiu Tehnic de Comunicatii " A. Maior"   

Comentarii Facebook