Atenție, șoferi clujeni! Două benzi închise pe A10 după ce carosabilul s-a degradat: Circulați pe o singură bandă
Restricții de circulație pe autostrada A10, în zona Turda: se circulă pe o singură bandă din trei
Autostrada A10 are restricții de trafic de marți, 5 mai, la kilometrul 66+400, pe sensul Sebeș-Turda, din cauza unor degradări ale carosabilului. Șoferii trebuie să circule pe o singură bandă din trei și să respecte limita de viteză impusă.
CNAIR a anunțat că prima bandă și banda pentru vehicule lente sunt închise la km 66+400, Calea 1 – adică pe sensul dinspre Sebeș spre Turda. Cauza: degradări apărute la suprafața carosabilă.
Deocamdată, nu există un termen clar pentru redeschiderea completă a benzilor. Potrivit CNAIR, expertiza tehnică și studiul geotehnic au fost finalizate. Urmează elaborarea proiectului tehnic, care va stabili soluția de intervenție, după care vor începe lucrările propriu-zise – „în cel mai scurt timp posibil", precizează compania.
Până atunci, traficul se desfășoară pe o singură bandă, cu viteză redusă.
Ce trebuie să știe șoferii care folosesc A10
Autostrada A10 leagă Sebeșul de Turda și este un ax rutier important pentru cei care circulă între Cluj-Napoca și zonele din sudul Transilvaniei. Restricțiile de pe sensul Sebeș-Turda pot genera aglomerație, mai ales în orele de vârf sau în weekend-urile cu trafic intens.
CNAIR recomandă șoferilor să respecte semnalizarea temporară montată în zonă și să reducă viteza în dreptul restricției. Nu au fost anunțate rute alternative oficiale. Conducătorii auto care doresc să evite zona pot lua în calcul varianta rutieră prin DN1, deși aceasta presupune un timp de parcurs mai mare.
0 Comentarii