Aeroportul Cluj-Napoca își cumpără arme împotriva dronelor! Directorul David Ciceo anunță sisteme de detecție și neutralizare, iar sancțiunile cresc

Aeroportul Internațional Cluj-Napoca își face scut anti-dronă: echipamente de bruiaj, amenzi de 25.000 de lei și dosare penale

Aeroportul Internațional „Avram Iancu” din Cluj-Napoca va avea propriile proceduri anti-dronă, la doar două săptămâni după ce un astfel de aparat a dat peste cap zborurile chiar pe terminalul clujean. Autoritățile din Cluj au decis să treacă la măsuri concrete împotriva dronelor neautorizate, în contextul în care aparate de zbor fără pilot au pătruns în repetate rânduri în spațiul aerian al țării, potrivit Radio România Actualități.

În următoarele săptămâni urmează să fie stabilită o procedură clară de intervenție, iar aeroportul va cumpăra inclusiv echipamente de bruiaj, care pot bloca semnalul dintre dronă și operatorul aflat la sol.

Dincolo de bruiaj, planul include achiziția unor sisteme complete de supraveghere a spațiului aerian din jurul pistei.

„În viitor, aeroportul va achiziționa sisteme de detecție, sisteme de neutralizare. După aprobarea tuturor procedurilor, după aprobarea standardelor, vom achiziționa astfel de sisteme”, a declarat directorul general al Aeroportului Internațional Cluj-Napoca, David Ciceo.

De la amendă la dosar penal

Noile reguli nu vizează doar dotarea tehnică, ci și regimul sancțiunilor pentru cei care ridică drone în zonele interzise.

Procedura va include amenzi care pot ajunge până la 25.000 de lei, iar în unele situații perturbarea traficului aerian de către operatorii de drone va fi încadrată drept infracțiune. Practic, un zbor de agrement lansat în apropierea pistei nu mai riscă doar o sancțiune contravențională, ci și un dosar penal.

Decizia vine după incidentul de pe aeroportul clujean, unde o dronă a perturbat grav activitatea de zbor. Astfel de episoade blochează decolările și aterizările, obligă turnul de control să oprească traficul și pot devia aeronave către alte aeroporturi, cu întârzieri în lanț pentru mii de pasageri.

Situația nu este izolată. Drone neautorizate au fost semnalate în mod repetat în spațiul aerian al României, ceea ce a împins autoritățile spre soluții tehnice de detecție și neutralizare, nu doar spre avertismente.

Cluj-Napoca este al doilea aeroport al țării ca număr de pasageri, iar orice oprire a traficului se resimte imediat în programul zborurilor interne și externe.

Comentarii Facebook