12 persoane au fost salvate în ultimele 24 de ore! Șase persoane au fost transportate de urgență la spital. Au intervenit ambulanțele SMURD
În ultimele 24 de ore, Dispeceratul Național Salvamont a primit 12 apeluri prin care era solicitată intervenția de urgență a echipelor de salvare montană, potrivit informării oficiale.
Solicitările au vizat mai multe zone din țară:
- 3 apeluri pentru Salvamont Municipiul Brașov
- 2 apeluri pentru Salvamont Lupeni
- 2 apeluri pentru Salvamont Prahova
- 2 apeluri pentru Salvamont Maramureș
- 2 apeluri pentru Salvamont Harghita
- 1 apel pentru Salvamont Bacău
În urma acestor intervenții au fost salvate 12 persoane. Dintre acestea, 6 au fost transportate la spital cu ambulanțele SAJ, SMURD sau Salvamont, iar celelalte au primit acordul de a pleca spre unități medicale cu mijloace proprii, însoțite de aparținători.
12 persoane au fost salvate în ultimele 24 de ore! Șase persoane au fost transportate de urgență la spital. Au intervenit ambulanțele SMURD
Pe lângă situațiile de urgență, dispeceratul a mai înregistrat 17 apeluri prin care turiștii au solicitat informații și recomandări privind traseele montane.
Reprezentanții Salvamont România reamintesc importanța prudenței și responsabilității în activitățile desfășurate în zona montană și îi încurajează pe turiști să se informeze corespunzător înainte de a porni pe trasee.
0 Comentarii