Deputatul clujean Remus Lăpușan cere măsuri urgente: „Guvernul trebuie să includă în Pachetul 3 de măsuri programul de relansare economică propus de PSD”

Deputatul PSD de Cluj, Remus Lăpușan, a declarat că Pachetul 3 de măsuri pe care Guvernul urmează să și-l asume trebuie să includă în mod obligatoriu programul de relansare economică propus de Partidul Social Democrat, menit să stimuleze creșterea economică și dezvoltarea durabilă a României.

Remus Lăpușan (PSD Cluj): „Guvernul trebuie să includă în Pachetul 3 de măsuri programul de relansare economică propus de PSD”

Acest pachet nu este agreat prea mult de liberalii conduși de Ilie Bolojan, astfel că această coaliție de guvernare pare tot mai fragilă. 

„Pachetul 3 de măsuri pe care Guvernul urmează să și-l asume trebuie să integreze programul de relansare economică propus de PSD!” , a transmis Lăpușan, subliniind că obiectivele principale ale acestui plan sunt orientate spre creșterea economiei naționale și sprijinirea capitalului românesc.

Potrivit deputatului, programul are ca ținte majore, printre care o creștere economică de peste 3% în următorii trei ani și de cel puțin 5% pe termen mediu, crearea a peste 120.000 de locuri de muncă, prin investiții și susținerea antreprenorilor români și 
granturi între 20.000 și 200.000 de euro pentru IMM-uri și accelerarea procesului de digitalizare.

PSD cere investiții în infrastructură și în alte domenii cheie pentru a ieși din criză

De asemenea, PSD își dorește să stimuleze piața muncii prin investiții strategice în agricultură, energie, sănătate și în infrastructură.

„România are nevoie de echilibru, dezvoltare și încredere, nu de austeritate. Este esențial să identificăm soluții care, printr-o utilizare eficientă a resurselor, să conducă la servicii publice mai performante, servicii care să sprijine cetățenii, nu să îi afecteze tocmai atunci când sunt cei mai vulnerabili”, a mai adăugat Lăpușan.

Deputatul clujean a subliniat că măsurile propuse de PSD au un caracter inclusiv și orientat spre oameni, vizând o dezvoltare economică bazată pe investiții, inovație și echitate socială, nu pe tăieri bugetare.

Comentarii Facebook