O elevă de la un liceu de top a murit după ce a mâncat fructele unei plante decorative. Ipoteza luată în calcul este extrem de tragică
Elevă de 17 ani a murit după ce ar fi ingerat bobițele roșii ale unei plante decorative
O elevă de 17 ani, care era în clasa a XII-a la Liceul Teoretic „Grigore Moisil” din Timișoara, a murit în noaptea de sâmbătă spre duminică, după ce ar fi mâncat fructele unei plante ornamentale. Tânăra a fost dusă de urgență la spital, însă medicii nu au reușit să o salveze.
Reprezentanții unității medicale au precizat că fata a ajuns la spital în stare extrem de gravă – somnolentă, cu bradicardie severă și convulsii. Potrivit familiei, ea ar fi consumat bobițele roșii ale unei plante decorative.
Surse locale notează că mama adolescentei ar fi povestit că fiica ei suferea de o depresie accentuată încă din perioada pandemiei, motiv pentru care anchetatorii nu exclud ipoteza unei sinucideri.
„Starea ei s-a agravat practic în jumătate de oră. A prezentat primul stop cardio-respirator la ora 20.20. A fost resuscitată, însă starea ei s-a menținut critică. S-a solicitat o echipă de intervenție multidisciplinară de la Institutul de Boli Cardiovasculare și Spitalul Județean. Din păcate, decesul a fost declarat în jurul orei 2.50, pe 10 noiembrie”, au transmis reprezentanții Spitalului de Copii „Louis Țurcanu” Timișoara pentru Tion.
Inspectoratul de Poliție Județean Timiș a confirmat tragedia și a anunțat deschiderea unui dosar de cercetare pentru stabilirea împrejurărilor în care s-a produs decesul.
„La data de 10 noiembrie 2025, în jurul orei 10.32, polițiștii Secției 1 Urbane Timișoara au fost sesizați de un cadru medical cu privire la decesul unei minore, în vârstă de 17 ani, internată la Spitalul ‘Louis Țurcanu’ din data de 9 noiembrie 2025, care prezenta o stare de somnolență. Polițiștii s-au deplasat de urgență la fața locului, unde au constatat că cele sesizate se confirmă. Trupul neînsuflețit a fost transportat la Institutul de Medicină Legală în vederea efectuării necropsiei”, a transmis IPJ Timiș.
Rezultatele autopsiei vor clarifica ce substanțe au provocat moartea adolescentei.
În cursul zilei de luni, mai mulți părinți ai elevilor de la Liceul „Grigore Moisil” au reclamat că mai mulți copii s-ar fi simțit rău din cauza unui miros puternic din școală. La fața locului au intervenit pompierii și un echipaj CBRN (de cercetare chimică, biologică, radiologică și nucleară), care au făcut măsurători pentru a depista eventuale substanțe periculoase. Aparatele nu au indicat nicio problemă.
Inspectoratul Școlar Județean Timiș a transmis condoleanțe familiei și a menționat că, potrivit informațiilor primite de la spital, este vorba despre un caz de suicid.
„Inspectoratul Școlar Județean Timiș își exprimă profundul regret față de tragicul eveniment. Din informațiile transmise instituției noastre, o elevă din clasa a XII-a de la Liceul Teoretic „Grigore Moisil” Timișoara a decedat, vestea fiind anunțată dirigintei de către mama elevei. Din discuțiile purtate cu reprezentanții Spitalului de Copii din Timișoara, a reieșit faptul că este vorba despre un suicid, fără ca alte detalii să fie comunicate până la acest moment. Inspectoratul Școlar Județean Timiș este alături de familia îndurerată, de colegii și profesorii elevei, exprimându-și întreaga compasiune în fața acestei pierderi de neînțeles”, au transmis reprezentanții instituției.
2 Comentarii