Cât de cumplit! Un copil de 5 ani a căzut de la etajul 8 al unui bloc, în timp de părinții și frații lui erau în casă. Medicii n-au mai putut face nimic

Copil de 5 ani, mort după ce a căzut de la etajul 8. Părinții se aflau în locuință în momentul tragediei

Un copil în vârstă de doar 5 ani și-a pierdut viața după ce a căzut de la etajul 8 al blocului în care locuia, într-un cartier din Sectorul 2 al Capitalei. Tragedia a avut loc în cursul serii, în jurul orei 18:00, iar apelul la 112 a fost făcut de vecinii care au asistat la momentul șocant.

Martorii povestesc că au auzit un zgomot puternic, iar când au realizat ce s-a întâmplat au intervenit imediat. Unii dintre ei au sărit gardul pentru a ajunge mai repede la locul incidentului și au încercat să-i alerteze pe părinți, care nu știau inițial ce s-a petrecut.

Echipajele de intervenție sosite la fața locului au început manevrele de resuscitare, însă, după aproximativ o oră de eforturi, medicii au fost nevoiți să declare decesul copilului. Scenele s-au desfășurat sub privirile vecinilor, profund afectați de cele întâmplate.

În momentul tragediei, părinții și ceilalți copii ai familiei se aflau în locuință, fără să observe lipsa băiatului. Pentru a fi feriți de impactul emoțional al intervenției, aceștia au fost ținuți de polițiști la distanță în timpul resuscitării.

Familia, de origine arabă, locuiește în imobil de aproximativ patru ani și nu era cunoscută ca având probleme. Copilul decedat era cel mai mic dintre cei patru frați.

Trupul neînsuflețit a fost transportat la Institutul Național de Medicină Legală pentru efectuarea necropsiei, iar autoritățile continuă cercetările pentru a stabili circumstanțele exacte în care s-a produs incidentul.

Comentarii Facebook