Joi 20 Februarie

Vezi aici nominalizarile la premiile Oscar


Academia Americana de Film a anuntat lista nominalizarilor la premiile Oscar 2012.

Cea dea 84-a gala a premiilor Oscar va fi pe data de 26 februarie la Kodak Theatre din Los Angeles si va fi prezentata de Billy Crystal.

Cel mai bun film

The Artist, de Michel Hazanavicius,

Tree of Life, de Terrence Mallick,

Hugo, de Martin Scorsese,

Moneyball, de Bennett Miller,

The Descendants, de Alexander Payne,

Midnight in Paris, de Woody Allen,

The Help, de Tate Taylor,

War Horse, de Steven Speilberg,

Extremely Loud and Incredebly Close, de Stephen Daldry.

Cel mai bun actor in rol principal:

Demián Bichir, din A Better Life

Brad Pitt, din Moneyball

Gary Oldman, din Tinker Taylor Soldier Spy

 

Cea mai buna actrita in rol principal

Glenn Close, din Albert Nobbs

Rooney Mara, din The Girl With the Dragon Tattoo

Viola Davis, din The Help

Meryl Streep, din The Iron Lady

Michelle Williams, din My Week with Marilyn

Cel mai bun regizor:

Michel Hazanavicius, cu The Artist

Alexander Payne, cu The Descendants

Martin Scorsese, cu Hugo

Woody Allen, cu Midnight in Paris

Terrence Malick, cu The Tree of Life

Cel mai bun actor in rol secundar:

Kenneth Branagh, in My Week with Marilyn

Jonah Hill, in Moneyball

Nick Nolte, in Warrior

Christopher Plummer, in Beginners

Max Von Sydow, in Extremely Loud and Incredibly Close

Cea mai buna actrita in rol secundar:

Berenice Bejo, in The Artist

Jessica Chastain, in The Help

Melissa McCarthy, in Bridesmaids

Janet McTeer, in Albert Nobbs

Octavia Spencer, in The Help

Cel mai bun film strain:

Bullhead (Belgia),

Footnote (Israel),

In Darkness (Polonia),

Monsieur Lazhar (Canada),

Nader and Simin, A Separation (Iran)

Cel mai bun lungmetraj de animatie:

A Cat in Paris, de Alain Gagnol si Jean-Loup Felicioli,

Chico & Rita, de Fernando Trueba si Javier Mariscal,

Kung Fu Panda 2, de Jennifer Yuh Nelson,

Puss in Boots, de Chris Miller,

Rango, de Gore Verbinski

Cea mai buna regie artistica:

 The Artist (Laurence Bennett, Robert Gould),

Harry Potter and the Deathly Hallows (Stuart Craig, Stephenie McMillan),

Hugo (Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo),

War Horse (Rick Carter, Lee Sandales)

Cel mai bun scenariu adaptat:

The Descendants (Alexander Payne, Nat Faxon, Jim Rash),

Hugo (John Logan),

The Ides of March (George Clooney, Grant Heslov, Beau Willimon),

Moneyball (Steven Zaillian, Aaron Sorkin, Stan Chervin),

Tinker Tailor Soldier Spy (Bridget O'Connor, Peter Straughan)

Cel mai bun scenariu original:

The Artist (Michel Hazanavicius),

Bridesmaids (Annie Mumolo, Kristen Wiig),

Margin Call (J.C. Chandor),

Midnight in Paris (Woody Allen),

A Separation (Asghar Farhadi)

Cea mai buna imagine:

The Artist (Guillaume Schiffman),

The Girl with the Dragon Tattoo (Jeff Cronenweth),

Hugo (Robert Richardson),

The Tree of Life (Emmanuel Lubezki),

War Horse (Janusz Kaminski)

Cel mai bun montaj:

The Artist (Anne-Sophie Bion and Michel Hazanavicius),

The Descendants (Kevin Tent),

The Girl with the Dragon Tattoo (Kirk Baxter ?i Angus Wall),

Hugo (Thelma Schoonmaker),

Moneyball (Christopher Tellefsen)

Cea mai bun coloana sonora:

The Adventures of Tintin - John Williams,

The Artist - Ludovic Bource,

Hugo - Howard Shore,

Tinker Tailor Soldier Spy - Alberto Iglesias,

War Horse - John Williams

Cel mai bun cantec:

Man or Muppet din "The Muppets" - Bret McKenzie,

Real in Rio din Rio - Sergio Mendes, Carlinhos Brown, Siedah Garrett

Cel mai bun montaj de sunet:

Drive,

The Girl with the Dragon Tattoo,

Hugo,

Transformers: Dark of the Moon,

War Horse

Cel mai bun mixaj de sunet:

The Girl with the Dragon Tattoo,

Hugo,

Moneyball,

Transformers: Dark of the Moon,

War Horse

Cele mai bune efecte vizuale:

Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2,

Hugo,

Real Steel,

Rise of the Planet of the Apes,

Transformers: Dark of the Moon

Cel mai bun machiaj:

Albert Nobbs,

Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2,

The Iron Lady

Cele mai bune costume:

Anonymous (Lisy Christl),

The Artist (Mark Bridges),

Hugo (Sandy Powell),

Jane Eyre (Michael O'Connor),

W.E. (Arianne Phillips)

Cel mai bun scurtmetraj animat:

Dimanche/Sunday, de Patrick Doyon,

The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore, de William Joyce si Brandon Oldenburg,

La Luna, de Enrico Casarosa,

A Morning Stroll, de Grant Orchard si Sue Goffe,

Wild Life, de Amanda Forbis si Wendy Tilby

Cel mai bun scurtmetraj de fic?iune:

Pentecost, Peter McDonald si Eimear O'Kane,

Raju, de Max Zähle si Stefan Gieren,

The Shore, de Terry George si Oorlagh George,

Time Freak, de Andrew Bowler si Gigi Causey,

Tuba Atlantic, de Hallvar Witzø

Cel mai bun documentar:

Hell and Back Again, de Danfung Dennis si Mike Lerner,

If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front, de Marshall Curry si Sam Cullman,

Paradise Lost 3: Purgatory, de Charles Ferguson si Audrey Marrs,

Pina, de Wim Wenders si Gian-Piero Ringel,

Undefeated, de TJ Martin, Dan Lindsay si Richard Middlemas

Cel mai bun scurtmetraj documentar:

The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement, de Robin Fryday si Gail Dolgin,

God Is the Bigger Elvis, de Rebecca Cammisa si Julie Anderson,

Incident in New Baghdad, de James Spione,

Saving Face, de Daniel Junge si Sharmeen Obaid-Chinoy,

 

The Tsunami and the Cherry Blossom, de Lucy Walker si Kira Carstensen

Comentarii Facebook