Inotatorul Fran Crippen a murit in timpul cursei la Cupa Mondiala

La sfarsitul cursei de maraton 10 km a fost remarcata lipsa americanului. El a fost gasit inecat dupa doua ore de cautari.

Crippen, in varsta de 26 de ani, dadea semne de epuizare in turul al treilea din cele cinci ale ultimei manse a Cupei Mondiale, care are loc in Emiratele Arabe Unite. Alex Meyer, coechipierul sau, a fost cel care a alertat organizatorii cu privire la lipsa lui Crippen, in momentul cand nu l-a regasit pe acesta la linia de sosire.

Federatia Internationala de Natatie, care a anuntat decesul sportivului, va demara o investigatie pentru a fi aflata cauza mortii sportivului american.

"Fran a fost un campion dar mai ales o persoană nemaipomenită şi lumea îşi va aminti de el pentru calităţile sale extraordinare", se arată în comunicatul Federatiei.

Crippen a obtinut medalia de bronz in cadrul Campionatelor Mondiale de natatie din Canada si era detinatorul a doua titluri nationale in proba de 800 m liber.