Miercuri 18 Septembrie

TIFF Cluj: Vezi programul de duminica

Filmul 3D Pestera viselor uitate este programat astazi, de la ora 22.30, la Cinema Florin Piersic.

 

"Werner Herzog este unicul regizor care a primit permisiunea sa filmeze in pestera Chauvet din sudul Frantei, aducand pe marele ecran, in uimitorul lor decor natural, cele mai vechi desene si picturi realizate de omenire. Cu ajutorul inspirat al tehnologiei 3D, ne poarta in trecut mai bine de 30.000 de ani. Pestera, situata in valea Ardeche, a fost descoperita de-abia in 1994. Se crede ca cele peste 400 de desene dateaza de acum 30.000 de ani. Pestera nu este deschisa publicului pentru ca respiratia vizitatorilor ar schimba nivelul de umiditate din aer, ceea ce ar putea fi catastrofal pentru animale si simbolurile zugravite pe peretii pesterii", spun organizatorii TIFF despre film.

 

Tot astazi, de la ora 20.00, la Teatrul Maghiar este prezentata piesa Savianei Stanescu, Polanski, Polanski, care exploreaza turbulentele psiho-emotionale ale celebrului regizor Roman Polanski printr-o expunere fictiva a trei momente de rascruce din viata lui: dorinta, evadare, pedeapsa.

 

Iata programul filmelor de astazi:

Cinema Florin Piersic

13.30 Misterele Lisabonei, regia Raul Ruiz
20.00 Scoala noastra, regia Mona Nicoara, Miruna Coca-Cozma
22.30 Pestera viselor uitate, regia Werner Herzog

Casa de cultura a studentilor

16.00 Totul va fi bine, regia Christoffer Boe
18.00 Camera copilului, regia Stephanie Chuat, Veronique Reymond
20.00 Vitus, regia Fredi M. Murer

Cinema Victoria

00.00 Zombie cu tate mari, regia Takao Nakano
10.00 Lumea vazuta de Simon, regia Andreas Öhman
13.00 In eternitate, regia Michael Madsen
15.30 ZFR Scurt Metraje 2
18.30 Proiectul fara titlu al lui Khartik Krishnan, regia Srinivas Sunderrajan
19.45 Pescuit nocturn, regia Park Chan-wook, Park Chan-kyong
21.30 O sambata obisnuita, regia Alexander Mindadze
23.10 Martyris, regia Luis Felipe Hernandez Alanís

Cinema Arta

10.00 Solutii locale pentru dezordinea globala, regia Coline Serreau
12.30 ZFR Scurt Metraje 1
14.45 Cinema Komunisto, regia Mila Turajlic
17.15 Lunea, la soare, regia, Fernando Leon de Aranoa
20.00 O lume alba, alba, regia Oleg Novkovic

Odeon Cineplex - Sala 1

12.30 Copacabana, regia Marc Fitoussi Supernova
15.00 Gura lupului, regia Pietro Marcello
17.30 Lacrimi in Gaza, regia Vibeke Løkkeber
20.00 Mame, regia Milcho Manchevski
23.00 Balada trista de trompeta, regia Alex de la Iglesia

Odeon Cineplex - Sala 5

12.15 127 de ore, regia Danny Boyle
14.45 Amador, regia Fernando Leon de Aranoa
17.15 Fochistul, regia Alexei Balabanov
19.45 A fost odata in Monga, regia Doze, Niu Chen-Zer
22.45 Suntem ce suntem, regia Jorge Michel Grau

Odeon Cineplex - Sala 6

13.00 Unde curge lapte si miere, regia Pierre Etaix
15.15 Tinerete ingrata, regia Ben C. Lucas
17.45 Singuratatea numerelor prime, regia Saverio Costanzo
20.15 Balanta, regia Lucian Pintilie
22.30 Moara si crucea, regia Lech Majewski

Ursus Open Air

21.45 Viata pestilor, regia Matias Bize

Manastur Open Air

22.00 Muntele rosu, Nikola Lezaic

Centrul Cultural Francez

22.00 Jiro viseaza la sushi, regia David Gelb

Marty Cafe

21.30 O data in viata mea, regia Jim Bigham, Mark Moormann

Comentarii Facebook