banner vertical 155x600 ACI.jpg
banner vertical 155x600 ACI_1.jpg

Social

Parcarea publică din spatele Primăriei Cluj-Napoca, INUNDATĂ după ploaia de joi. Cum e posibil așa ceva? - VIDEO

  



 

Nu numai străzile Clujului s-au transformat în adevărate canale navigabile, în urma ploii de joi, ci și parcarea de pe strada Moților, deținută de Primăria Cluj-Napoca.

 

Sistemul de captare a apelor pluviale a fost depășit, iar etajele parkingului au fost inundate.

 

Am putea asemăna parkingul cu un Aquapark, din care lipseau numai colacii de alunecare pe tobogane.



coral1_1_1.jpg
13-7-2018, 11:23
51 vizualizări
35 comentarii
SANYI15-7-2018, 0:21
CRAIOVA - CFR 0-1 SUPERCUPA ROMANIEI
@ 15-7-2018, 0:45
Sa-ti postez si eu cu majuscule, asa cum scriu cocalarii si analfabetii, si pentru ca este singura limba pe care o intelegi: SA NE S*** PWULA, BOSGORE! ;-)
Oricum o dai, tot un bosgor ramai.
mda...14-7-2018, 22:14
Niste tarani! Este unica explicatie.
gunoieru14-7-2018, 16:25
PACAT CA NU A LUAT APA SI RABLA AIA DE BICIGLETABOZGOREASCA DE LA INTRARE!

FOC PA MICUTI !!!

sanyi, CAND VREI TU FAKARE!!!
SANYI14-7-2018, 0:10
NU AVETI VOI TREABA CU " KINCSES KOLOZSVAR "

INAPOI IN MUNTI SI LA TARA .
gunoieru14-7-2018, 16:23
mars in pusta matii, subrasa khazara criminala!
Mircea13-7-2018, 19:26
Cluj,orasul nimanui.Nu mai trebuie mult,si barajul Tarnita o ia la vale,abia astept,sa vad toti smecherii innotand dupa viata :)))) Atunci sa va vad smecheria si banii
lumea veche15-7-2018, 9:13
Asteapta mult si bine Mirciulica !! Daca tu crezi ca ajunge IN CLUJ-NAPOCA apa din tarnita daca se sparge barajul... apai frate, esti prost! Gilau, Floresti poate, dar in Cluj nu cred !!

Gaseste-ti alt obiectiv apocaliptic la care sa-ti dai laba ba baiatuleeee
Revenirea13-7-2018, 19:04
Reveniti-va mai oameni buni, totul e o mascarada, un bullshit, incepand de la orasul smarth, academic, cultura, comoara, IT- inca valabila dar nu mult, pana la Somes navigabil aqua -jurasik park, centuri metropolitano- galactice, teleferice si tunel pe sub Cluj, mai nou studii si fezabiliatati pentru metrolul caii Lactee. Nu vedeti ca tot ce s-a implementat e varza, e borhot de rahat ambalat Toblerone si livrat fraierilor prin curierat PNL? Am auzit amici din capitala interbandu-ma, "mai la voi Boc face minuni". Le-am replicat scurt, veniti si vedeti, au venit si au jurat ca nu se vor intoarce degraba, Bucurestii au 9 pasaje, ultimele 6 facute in ultimii 10 ani, la Cluj cate si chiar e nevoie sincer se circula mai Ok decat la Cluj, chiar in orele de varf. Iar daca dupa o poaie mai zdarvana, ca nu poti spune ca a fost rupere de nori, zboara capacele ca OZN-urle pe strazi proaspat refacute dea'n tregul cu tot cu retele de apa-canal, ce sa mai spun? Nici macar idiotul ala de Funar nu facea asa batjocura, ala a facut un pasaj, A Vlaicu, asta in afara de schimbari giratorii, sensuri unice, taieri parcari, reautorizari garaje si platat panseluta nimica!
Florin Duta14-7-2018, 18:25
Da marsh ma inapoi la in Bucurestiiii tai, analfabet mizer. Ti-am raspuns pe limba ta, ca sa intelegi, panarama proasta ce esti.
mimiu15-7-2018, 7:58
@florin duta, ne bucuram ca avem intelectuali ca tine in Cluj, ganditori mari in devenire.Adevarul doare,stim asta cu totii, dar accepta filozofule.
lumea veche15-7-2018, 9:14
INAPOI LA BUCURESTI SUDISTILOR
@florin Puță15-7-2018, 10:47
Esti prost de bubui, ai scris putin si prost, atat gramatical cat si ca si continut. De astia ca tine e plin in Primarie, de asta merge asa de "bine", fii sigur ca minciunile cu care indobitociti pe cei saraci cu duhul vor face implozie, mai devreme sau mai tarziu. Refularea canalelor e doar o picatura de incompetenta, magarocule.
Asd13-7-2018, 19:01
Tot va kktzi pe voi ca ploua. https://www.newsflare.com//video/209558/weather-nature/shopping-mall-floods-in-german-city-of-wuppertal
Pt cel care a scris articolul asta de rahat, sa o s@ugi
poov13-7-2018, 14:20
Pozele sunt trucate sau din alt oras.

In orasul Comoara de 5 stele, cand ploua apa se evapora direct in 30 se secunde, nu exista inundatii.
apropo de alt oras...13-7-2018, 14:55
Ba da la Bucuresti e Firea primar nu Boc, de ce au patit acelasi lucru la fiecare ploaie mare?
Nu functioneaza nici umbrela PSD?
@apropo de alt oras13-7-2018, 15:27
Si daca se intampla si la Bucuresti unde ii primar gaina aia de Firea inseamna ca ii in regula daca se intampla si la noi? Daca cineva mananca rahat mananci si tu? Sau ti se pare o scuza ca se intampla asta si sub umbrela psd? Tocmai asta ii ideea, din start zicem ca psd-istii sunt niste retardati care habar n-au sa administreze un oras / o tara si ca sunt corupti si hoti (si sunt 100% de acord). Bun, dar atunci as avea pretentia ca la noi sa fie altfel, sa nu avem problemele pe care le au aia, iar lucrurile sa mearga struna. Incompetenta lui Firea (sau a lui x sau y) nu scuza incompetenta lui Boc. Altfel spus, mie nu-mi pasa ce se intampla la Bucuresti sau la Cucuietii din Deal, ma intereseaza sa fie bine acolo unde platesc impozite. Dar asa cum se vede nu ii deloc bine. Asa ca gaseste alta replica
@poov13-7-2018, 17:53
prostule care esti tu, daca eu iau o galeata de sperma si o torn in p_izda ma-tii, rezista canalizarea ma-tii la asa ceva?
raspunsu ii destul de clar. la fel si cu canalizarile, daca ai o cantitate imensa de apa care ajunge pe pamant intr-un timp foarte scurt, canalizarea nu mai face fata.

Sa-i spui si ma-tii teoria asta, poate te lumineaza ea.
@apropo de alt oras...13-7-2018, 17:57
Bucuresti nu sustine ca e oras de 5 stele si Oras comoara, in schimb Clujul se bate cu pumnul in piept ca e oras de 5 stele si ca e Orasul comoara. Sa zica piticul ca suntem oras de -5 stele, si nu mai criticam nimic. Ai prins ideea? Pupincuristule!
poov13-7-2018, 18:14
Eu ce zic? Probabil pozele sunt din Bucuresti.

Repet, in Orasul Comoara, de 5 stele nu are cum sa fie asa ceva!
@@13-7-2018, 18:35
Asta cu galeata de sperma, faine replici dai ma niumurugule maimuta de levigat, cand ti se inunda casa de la o ploaie, din exterior si ai stat cu strada ani la rand in lucrari de reabilitare stradala si N schimburi de coloane de apa pluviala si canalizare, si cad vedeai ca muncitorii statea si trageau matu de coda, venea conducta si asa se si duceau apoi se astupa inapoi, dar bordurile erau schimbate de fiece data, ai mai vorbi ma infectule? Aicia e treaba de furtul a milioane de euro mai prostalaule care esti, care injuri de mama si nici macar nu stii pe ce lume te aflii.
...........14-7-2018, 15:16
@poov cred ca esti cel mai prost postalnic ,nu cunosti orasul dar bati din gura zi de zi
Constantin13-7-2018, 13:19
Va tot mirati ca niste prosti de fiecare data cand ploua mai tare vai ca nu intra apa in canal,vai ca m-a udat pe pantofi,vai ca am doi stropi de apa pe nas. Pai daca ploua ploua ce vrei sa faci.
@Constantin13-7-2018, 14:10
Daca m-am nascut si traiesc intr-un oras care se pretinde a fi de 5 stele imi permit sa cred ca nu e normal sa aiba un sistem de canalizare de o jumatate de stea. Daca tot sparg o strada de 5 ori intr-un an si ii pun borduri de 3 ori ar putea si sa-i puna la punct si sistemul de canalizare. Sau nu exista firme de profil agreate la primarie?
Imposibil de realizat dpdv tehnic13-7-2018, 14:51
La fel e oriunde in orasele nu de 5 ci si de 7 stele din lume, canalizarile sunt proiectate pentru anumite debite, ca sa iti faca fata la asemenea cantitati extreme de apa cazute intr-un interval scurt, canalizarile ar trebui sa aiba diametrul jumate cat un tunel de metrou si prectic este imposibil de realizat sa ceva, ca e Cluj,ca e Berlin, Londra, New-York ori Tokyo. Peste tot in lume vezi stiri cu asemena inundatii care apar din cand in cand in urma averselor. Ca e Boc primar, ca e Funar, Firea, ori Sfantu Petru, asta este, spune-mi ca daca vine un PSD-ist sau un exrtraterestru in locul lui Boc, problema asta dispare pe veci!
johny13-7-2018, 14:58
Si ce-l impiedeca pe boc sa faca canalul cat e nevoie, ii e frica ca vor trai acolo testoasele ninja?
posibil de nerealizat13-7-2018, 15:15
Domnule, daca ploaia de ieri a fost ceva iesit din comun , eu ma mut in Patagonia.In anii trecuti asemena ploi nici macar nu erau mentionate, cum draci tocmai din acest sezon cand ploua mai tare, ca aversa seriosa nu prea a fost, cum da pe afara canalizarea? Tin sa te anunut, cu asentimentul celor ce au mai calatorit prin lumea asta, ca asemena refulari ale canalelor se intampla doar in caz de uragane, ruperi de nori, cu debite ce depasesc 100 litii mp2, chiar mai mult. Ce era de facut? Atunci cand se autorizeaza un bloc nou sau mai multe, sa se ia in calcul si contributia acestora la reteaua de canalizare, nu doar "ma intep la canal" si restul cu mila. De asemena e total anormal ca zeci de strazi sa fie blocate a doua zi, in plin Centru, sa se lucreze la rem,edierea canalelor, sa vezi vidanje pe strazi cu tevile in guri de canale, sa vezi masini ce curata rahatul scurs si intarit.
Dumneata probabil lucrezi in Primaria Cluj, doar voi comparati Clujul cu Tokio sau cu New York-ul, probabil si Boc e Primar General, un fel de Jacques Chirac al Romaniei, vai de el Boc si de noi care am fost blagoscoviti cu o asemena napasta de om.
Si scurt pe doi, canalizarea nu face fata deoarece lucrarile de receptie au fost facute cu fundulo, probabil spaga si lasa ca bine-i si asa. In facturi probabil sunt canale de 1500-2500mm, in realitate nici 500. Rusine celor ce incercati sa aburiti contribuabilii cu povesti cu pesti alterati!
joker13-7-2018, 12:08
Cu ochii mei am vazut canalul din statia Somesul (cea viz-a-vis de the Office). La o ploaie moderata de vara in una din zile, m-am adapostit sub copertina statiei si in 3 minute apa nu mai intra in canal, era deja balta deasupra canalului.

cum e posibil asa ceva?

Decolmatati canalele, ca de la toate santierele pietre, nisip, pamant stau zi zac pe canale iar capacitatea e la sfert. asta ar trebui sa fie primul pas. !
@joker13-7-2018, 17:52
prostule care esti tu, daca eu iau o galeata de sperma si o torn in p_izda ma-tii, rezista canalizarea ma-tii la asa ceva?
raspunsu ii destul de clar. la fel si cu canalizarile, daca ai o cantitate imensa de apa care ajunge pe pamant intr-un timp foarte scurt, canalizarea nu mai face fata.

Sa-i spui si ma-tii teoria asta, poate te lumineaza ea.
mica14-7-2018, 1:14
hahaha excelent raspuns la joker jajaja
@@jocker14-7-2018, 8:51
Ce raspuns inteligent:)) Estii ruda cu psdeii in special Dancila?!? :))
@@@14-7-2018, 9:52
Nu, nu cred ca gasca Dancila retarda cum e ar primii in grupul sau de prostani pe schizoidul asta, complexat ca a fost castrat de mic copil, ca sa nu pepetueze prostia. Mai probabil e Rezist.
Ina13-7-2018, 11:42
În condiții de urgență, intemperii etc., se vădește ineptitudinea unui primar. Am văzut cu ochii mei canal nou construit ( Gheorgheni, sensul giratoriu de la capătul liniilor de troleibuz ), refulând, după o ploaie mai serioasă.

Totul e făcut de mântuială, dar pe bani grei. Mafia penticostală are în gheare Clujul și îl distruge văzând cu ochii. Rușinos.
Alabala13-7-2018, 12:31
şi ce dacă a intrat şi ploaia pe-acolo, dacă n-o fi având nicio altă treabă!?
totul e făcut şi administrat pe sistem băsist!
aici sunt banii dumneavoastră!
chiar nu pricepeţi?????????????????
@Ina13-7-2018, 17:52
prostule care esti tu, daca eu iau o galeata de sperma si o torn in p_izda ma-tii, rezista canalizarea ma-tii la asa ceva?
raspunsu ii destul de clar. la fel si cu canalizarile, daca ai o cantitate imensa de apa care ajunge pe pamant intr-un timp foarte scurt, canalizarea nu mai face fata.

Sa-i spui si ma-tii teoria asta, poate te lumineaza ea.