banner vertical 155x600 ACI.jpg
banner vertical 155x600 ACI_1.jpg
Image 1 of 3

Social

Clujeancă amendată în autobuz pentru că pisica din cușcă nu avea bilet - FOTO

  



 

Un clujeancă a fost amendată în autobuzul 35 pentru că pisica pe care o ducea într-o cușcă nu avea bilet

 

Am dus din nou pisicuta cu piciorul fracturat cu deplasare la rebandajat si am luat autobusul. Pisica o duc intotdeauna in cusca transportoare tipica, legala pentru siguranta ei si am fost amendata cu 35 lei pe loc ca in orasul Cluj nu e voie cu pisici pe autobuz. Normal ca am vociferat ca este egal transportul in cusca, nu au putut sa imi arate nici temeiul legal, singurul argument a fost ca nu e caine! DECI... vara nu-i ca iarna... doar cainii pot circula in autobus !!! Trebuia sa ajung la serviciu asa ca am platit si fuga la serviciu si veterinar. 

 

Credeti ca este normal acest fapt? 

 

Iubesc si cainii, dar peste tot transportul in cusca e legal. NU E NORMAL ce s-a intamplat astazi.

 

Cei de la transportul in comun asa isi fac salariile? Deci daca duci de ex. un porumbel inchis in cutie pe autobuz sa te amendeze? Totusi nimeni din ”forurile decizionale” nu mai gandeste, ca de a avea inima...”, reclamă clujeanca.

 

 

Regulamentul deținătorilor de animale de companie din Cluj-Napoca prevede că accesul în mijloacele de transpoort cu câini de talie mică este posibil, dar nu se spune nimic despre cazul pisicilor. De asemenea, proprietarul trebuie să composteze un bilet pentru câinele său, dar nu se pune nimic despre pisici. 

coral1_1_1.jpg
22-7-2018, 8:27
117 vizualizări
32 comentarii
b23-7-2018, 23:11
o pisica sa aiba abonament sau bilet IN CONDITIILE IN CARE E PLIN DE AUROLACI SI TIGANI CARE CIRCULA GRATIs! Bravo Cluj. Esti european. VAI DE EL CLUJ...Paduchiosii din trolee platesc?
andi23-7-2018, 12:27
sunt curios, daca ma duc in cora si iau intr-o punga de 1 leu vreo 10 pesti de acvariu, ma pune dobitocu de bochter sa iau 10 bilete in plus pentru fiecare peste??? voi chiar sunteti un popor de prosti dragi rumani.....si pestii sunt in punga ca si pisica in cusca......tulai ce bobor....
depe Toronto23-7-2018, 5:01
Ar fi bine sa faceti si voi la fel ingrijire de caini cu aplicatie la copii ca sunteti ramasi in urma rau
depe Toronto23-7-2018, 4:58
Ultimul racnet acuma in LUMEA OCCIDENTALA este ca inainte sa incerce sa faca copii oamenii sa-si cumpere pisica / caine ca sa exerseze pe caine ei grija pentru copilul lor deci daca ai succes la caine inseamna ca si la copilul tau vei avea tot asa mare succes
www23-7-2018, 23:10
Stai jos! Ai 1!Du-te la tine in caverna!
disgusted22-7-2018, 22:26
Bine ca toti tiganocii circula toata ziua pe orice linie de transport in comun,nestingheriti,si put de iti vine sa vomiti,si se mai si aseaza comod,iar cand urca controlorii,nici macar nu li se cer biletele,trec de ei,si se leaga de o biata pisica,care e transportata in cusca,legal,,cata INCULTURA si NESIMTIRE!!!
safimcorecti22-7-2018, 23:03
aproape pe fiecare mijloc de transport este "odorizant”(țigani,boschetari,etc.)
aia au bilet...?
Fraierii adică noi ăștia care plătesc taxe și impozite sa își facă bilete și abonamente

lulu cluj22-7-2018, 21:17
mhhh si da si nu dar cred ca a facut un gest ,,,Dar CIORILE ,, nu ca t z i g a ni ,,care HAU bilet ??? maine iau 2 ciori si circul fara biet !
...23-7-2018, 9:18
Cand e razie pe calea mastur ciorile coboara si primesc amenda, e drept ca de multe ori ciorile scapa pt ca si controlorii sunt oameni si nu vor sa ia bataie... Daca legea asa zice ca aniamalele trebuie sa aiba bilet... atunci sa aiba.
Razvan22-7-2018, 20:56
Atatea comentarii...este un regulament fie el prost sau bun. In prima faza sa l respectam. Daca nu ne place, atunci sa facem ceva sa l schimbam. Pana atunci...
Merlin cel rau23-7-2018, 20:27
in regulament scrie caini, pentru caine trebuie sa cumperi bilet. Nu scrie pisica, papagal sau peste in punga. Uite aici: http://ctpcj.ro/index.php/ro/despre-noi/amenzi
Antonescu.22-7-2018, 20:38
Da ciorile care circula fara bilet si homelesii care au cate 1000 de paduchi cu ei ca animale de companie si put de-ti vine sa borasti de ce nu sunt amendati?
Fix asta cu matza ei vaccinata si in cusca era problema ratucului comunist!
Doru22-7-2018, 19:21
Foarte bine! Daca ai animal trebuie sa platesti. Bilet, intretinere la bloc, impozit, vaccinuri. La avion e altfel? Platesti daca transporti pisica sau cainele. Daca ai un animal iti asumi si cheltuielile, nu doar distractia. In UK sau in Europa de Vest e la fel. Acolo trebuie sa ai ID cardul animalului la tine. Si altele si altele...oricum felicitari Primariei sau RATUC ca face ordine!!!
sssss23-7-2018, 11:49
poate ar trebui sa iesi din tara sa vezi cum este in "europa de vest". Am sa te luminez eu - transportul cainelui pe mijloacele de transport in comun local (aka bus/ metrou) este gratis iar pe distante lungi (inafara zonelor metropolitane ei au nevoie de bilet care este jumatate din pretul pt persoane). Eu zic sa te muti inapoi la tara ca degeaba schimbi adresa dc nu schimbi si atitudinea ;)
Calin22-7-2018, 19:15
Da-i in judecata pe cretinii aia de controlori si nu te lasa.
Si cere despagubiri. Sa se invete minte.
Si da in judecata si ctp
Sergiu22-7-2018, 17:40
Cam multă dramă pentru o mâță.
Platiți biletul pentru animal și terminați prostiile.
cosmin costea22-7-2018, 13:46
niste vinituri esti tu cu ma-ta,taranoiul poulii.cu vreo 20 de ani in urma m-am judecat cu asociatia de proprietari din blocul in care locuiam ca mi-au trecut catelul la cheltuieli de bloc ca pe o persoana.cazul a fost dat si la stiri la tv si bineinteles ca am castigat.mi-am cumparat casa si am scapat de prezenta acestor tarani imputiti care stateau pe treptele scarii la intrarea in bloc si jucau filcau si septic.bitangii acestor primitivi,cu toate ca s-au nascut la oras,li se adresau cu mica si ticule.cand stateam la coada sa platesc intretinerea,ii auzeam pe acesti retardati vorbind o limba care parea venita din sec.17.doar taranisme si ardelenisme.e ee,amu,in tata zi,etc.astia,cretinii astia sint mandri ca sint romani si si mai mandri ca sint ardeleni.clujul,oras de 5 stele...cazatoare.
...... 22-7-2018, 17:12
La cum vorbești și ție îți curge fânul din buzunar.... Inteligentule.
Cjn 23-7-2018, 6:20
Te simti mocane? Are dreptate, viniturile pripasite cu ocazia CUG au fatat copii obraznici si pui de taranoi , care perpetueaza specia nesimtita si cocalara. De aceea la Cluj e votat acelasi Mocan incapabil dar bun la tromboane si anlfabetii il voteaza ca le da zilele lui peste prajit si artificii. Jalnic am ajuns.
.... Cjn23-7-2018, 10:57
Poate tu retardatule....ție îți curge rumegușul din buzunar. Pe măta ai întrebat-o de unde a venit și sa angajat la Clujana? Acolo au frecato toți țărănoii și mocanii și ai venit tu pe lume mare Clujean avortonule.
mica22-7-2018, 12:55
haha, autobuze electrice cu wifi si AC, dar conduse de prostii satului hahaha
eu22-7-2018, 12:36
Daca stirea e adevarata inseamna ca CTP isi recruteaza controlorii de la Caracal, locul unde s-a rasturnat caruta cu prosti. Asa ceva mai rar. Mai lipsea sa o arda pe femeie pe rug pentru ca are pisica, deci e vrajitoare. Mai rau ca in Evul Mediu
Daniel22-7-2018, 11:19
Ce sa le faci la taranii adusi cu forta la oras, inca asa gandesc, locul cainelui e in lant si a animalelor in curte. In toate tarile civilizate e voie cu animale de companie, aproape peste tot. Doua mall-uri, si cateva birouri de IT nu face Cluj un oras european, mai avem mult pana ajungem sa ne civilizam.
Esti un dobitoc!22-7-2018, 12:09
sa fim civilizati22-7-2018, 18:01
LOCUL CAINILOR E IN CARUCIORUL DE COPII MAI OAMENI, CA ASA E PE LA EUROPENI PRIN VEST, IMITATI IUTE SI VOI, NUMAI MUSULMANII CEI PROSTI MAI RAD DE VEST SI SE INMULTESC IN CONTINUARE...
Eva1722-7-2018, 10:19
In Elvetia cainii si pisicile stau linistiti sub masa de la restaurant si se plimba printre rafturile din magazine inpreuna cu stapanii lor. Cand urci in orice mijloc de transport, ai optiunea sa cumperi bilet pt catelul mare. Pisica si catelul mic, in geanta sau in cusca se plimba pe gratis.
Credeti ca sunt mai tarani decat noi?

Sa puna bilete pt pisici si reguli ca trebuie sa fie in cusca sau sa spuna ca alte animale decat cateii mic8 nu au voie oe autobuz si gata
EST 2322-7-2018, 14:32
Asta e fix pix. In Egipt sati cu corocodilu la o bere in bar si nu are nimeni nici o treaba.
Vestul salbatic23-7-2018, 15:55
Iar in Somalia stau leii pe scaun iar stăpânii lângă ei, jos ca niște câini.
Niste vinituri22-7-2018, 9:32
Da bine i-a facut. Toti ceapistii s-au invatat sa isi care toate creaturile prin autobuze unde se caca si ocupa spatiul vital oamenilor. Trebuia taranca sa fie amendata si data jos ca altfel se invata si ceapistii vor veni si cu caii, vacile si porcii prin autobuze. Astea sunt viniturile aduse in oras de catre primar, mocani si tarani ca in urbea lui de origine.
cetate alba iulia 22-7-2018, 9:42
CE IDIOTENII VORBESTI!! TU NU STII CA DOMNI DOAMNE NU MAI SANT IN CLUJ? SI TU TOT UN TARAN TARANCA PROASTA ESTI! TU DIN CE C** DE GROF ESTI ?
Prostu satului22-7-2018, 12:14
Nu-l bagati in seama pe acest neica nimeni care nici un pseudonim n-a fost in stare sa-si gaseasca.Auzi tu”Niste vinituri”?!Face parte din categoria celor care daca ar avea posibilitatea ar arunca o pisica de la etajul 10 sau ar calca linistit un caiine cu masina.Se uita la televizor la miile de episoade ale serialelor indiene si turcesti,nu-l intereseaza emisiunile cu Politia Animalelor,sa vada si prostu cum in lumea civilizata oamenii iubesc si salveaza animalele neajutorate sau abandonate.
Eu23-7-2018, 9:19
Acum ai răspuns corect, numele e fain , nu știu daca-i meritul tau, dar imi place.