Social

Cluj - Cuier gratuit cu haine groase: ”Dacă îți e frig, ia o haină!” - VIDEO

  
  



 

Parohia Unitariană din Cluj a deschis un punct, pe Bulevardul 21 Decembrie 1989, de unde cei care sunt afectați de frig pot lua o haina groasă.

 

Cuier gratuit! Dacă îți e frig ia o haină! Dacă ai mai multe, agață una pe cuier!”, scrie pe panoul de lângă cuierul amenajat pe gardul Parohiei Unitariene Cluj.

 

Reprezentanții Parohiei spun că s-au inspirat după o serie de inițiative din alte țări. ”Am pus aici niște umerașe și oricine poate veni să lase o haină de care nu mai are nevoie. Este un gest simplu în aceste zile extrem de friguroase”, spun aceștia.

 

 

 

Gesturi similare au loc și în Florești.

 

coral1_1_1.jpg
10-1-2017, 11:01
59 vizualizări
12 comentarii
Antipro27-1-2017, 15:12
Sunt curios ce au declarat la recensamant la rubrica "apartenenta religioasa" cei care comentează mereu legat de BOR. Pe lângă ca au dreptate când se plâng de comportamentul instituției și a ierarhiei acesteia, totuși de ce se declara toți "ortodocși dreptcredinciosi" la fiecare recensamant? De ce nu au curajul sa facă un pas concret măcar în direcția asta, sa se lepede de acea instituție care clar nu ii reprezinta, nu rezonează cu ei sau ei cu ea? Făcând astfel, ar fi coerenti cu ei înșiși, dar mai ales ar trage un semnal de alarma pt preafericiti și ceilalți...și poate chiar ar obține o schimbare în ce ii privește. Plus ca nu ar mai fi cauza a înghițirii atâtor fonduri primite de la stat de BOR pentru simplul fapt ca 99.999999% din romani se declara orto... Cel mai important lucru este totuși ca mai sunt OAMENI care, indiferent de credința (sau necredința) lor, mai fac ceva concret pt ajutorarea altor OAMENI.
Dan10-1-2017, 18:44
Pe când o inițiativa si din partea BOR pentru semeni si societate ?
geo11-1-2017, 7:05
Bor e ocupat cu pupatul mortilor.
:)11-1-2017, 9:45
Asta nu e treaba lor (BOR)... ei sunt ocupati cu alrte chestii "mai importante".
Asta e o treaba a noastra. Noua tre sa ne pese de cei din jurul nostru. Nu poti trai intr-o societate unde e nevoie de intermediari ca sa-i ajuti / apreciezi aproapele
bla-bla11-1-2017, 12:18
@ :) Probabil te referi la acumularea cat mai multor bunuri, cu japca daca trebuie, nu? Astea sunt chestiile importante ale BOR. Nu ma refer aici la preotii de rand, care sufera si ei din cauza lacomiei capilor din BOR. Dar dupa parerea mea, asta ar trebui sa fie ocupatia de baza a BOR: sa dea la nevoiasi din ce aduna cu atata sarg. Nici pomeneala. Ar trebui luati la bani marunti, controlati, intrebati de conturile din banci, etc, etc. Nu este normal ce se intampla in interiorul BOR si ma surprinde ca nimeni nu intreaba nimic.
:)11-1-2017, 14:29
Da... asta vroiam sa spun si eu despre bor.
Dar asta nu e doar treaba lor. E mai mult a noastra dacat a lor.
Rromyca10-1-2017, 12:48
Haholeu ca bine ca stiu ca ma si duc acolo ca sambata e oser
.10-1-2017, 12:38
hainele scuze
.10-1-2017, 12:38
Daca trece un t**** pe acolo, ati lasat haihele degeaba...
rr10-1-2017, 13:14
Speranta (ca mai sunt oameni cinstiti) moare ultima. Merita o incercare.
:)10-1-2017, 13:16
Sunt sanse sa fie asa cum spui tu (.)
Dar dar e mai bine sa incerci si sa vezi decat sa nu faci nimic.
Am putea face toti asa, ca avem destule haine acasa care sunt bune si nu le mai purtam. Ce conteaza ca le fura?
bla-bla10-1-2017, 21:32
Da, sunt de acord. Toti avem acasa haine pe care nu le mai purtam de diferite marimi.
Este o foarte buna initiativa. Sper ca celor care nu au haine groase mai bune sa nu le fie rusine si
chiar sa se foloseasca de ele. Si chiar daca acei nevoiasi sunt tigani, e ok.