MACHETA 160x600 pix (1).png

Social

Accidente în Grigorescu! Pe B-dul 1 Decembrie 1918, pietonii sunt loviți pe treceri aproape în fiecare zi

  
  



 

În numai cinci zile trei pietoni au fost accidentați pe trecerile de pietoni de pe B-dul 1 Decembrie 1918. 

 

Un accident a avut loc în 3 noiembrie, pe trecerea de pietoni de la Sun. A doua zi, în 4 noiembie, la ora 6.50, la trecerea din dreptil benzinăriei MOL a fost lovit un bărbat de 27 de ani din comuna Iara. Acesta s-a angajat în traversarea străzii și a fost accidentat de un șofer de 30 de ani din Florești. Victima este în stare gravă la spital

 

În cursul zilei de luni, 7 noiembrie, în jurul orei 17.45, pe o trecere de pietoni din zona restaurantului Sinaia, a fost accidentată o tânără de 23 de ani din Baia Mare. Autorul accidentului este un bărbat de 23 de ani din Bihor. ”În timp ce conducea spre centru, ajuns la trecerea pentru pietoni a surprins și acidentat o tânără de 22 de ani din Baia Mare, care traversa regulamentar strada. Acesta accident raportat ca fiind ușor, iar pietonul a fost dus la UPU”, a precizat purtătorul de cuvânt al IPJ Cluj..

 

În fiecare caz au fost întocmite dosare penale de cercetare pentru vătămare corporală din culpă. 

coral1_1_1.jpg
8-11-2016, 11:56
58 vizualizări
17 comentarii
martor9-11-2016, 19:21
am uitat sa precizez ca accidentul a fost la trecerea de pietoni de la hotel sun,nu de la sinaia!!!!
Portocala mecanica9-11-2016, 15:22
Strazile sunt luminate slab si prost, becurile cu lumina portocalie, "implementate" probabil pe bani multi sunt o adevarate pacoste, mai ales cand ploua. Nu se vede bine. Trecerile de pietoni nu sunt luminate mai bine decat restul strazii, semnele de atentionere nu se vad, adica nu sunt batatoare in ochi, masini parcate chiar in buza trecerii. Iata ingredientele pentru care oamenii vor suferi, necazuri si fereasca Dumnezeu, morti. Oare comisia aceea, de siguranta rutiera sau cum se numeste care are in componenta administratori de drum, politie rutiera, comunitara, etc, etc ce face in afara de a-si lua indemnizatiile de sedinte? Sa zicem ca cei de la Primarie sunt incompetenti, delasatori, rupincuristi, dar la Rutiera exista oameni cu pregatire, cu experienta in accidente, in preventie, ce fac astia?
APROSTU9-11-2016, 10:10
in fata la restaurantul-scumpete Sinaia parcarea e interzisa dar....
bianca8-11-2016, 22:41
Poate intr-o zi o sa fie copilul vostru....aveti grija. Daca se stie asta se face ceva? Nu prea se vede.
Martor8-11-2016, 21:14
Domnisoara accidentată - spre norocul ei, doar ușor - făcea jogging cu căștile în ureche, și alerga pe trecerea de pietoni. Puțină atenție la traversare nu ar strica... Iar vizibilitatea la această trecere de pietoni, contrar la ce susțin unii pe aici, e întotdeauna obstructionata de mașini parcate aiurea, iluminat zero..
Z8-11-2016, 15:43
Se omoara viniturile intre ei.Sa nu cumva sa iasa un razboi civil intre Iara si Floresti sau Baia Mare si Bihoreni
boco8-11-2016, 19:23
Esti un taranoi prost
@Z8-11-2016, 19:58
Big LIKE :)))
...9-11-2016, 10:55
ahahaha
drumuri gandite aiurea8-11-2016, 14:37
De ce nu spuneti ca sunt luminate prost sau deloc trecerile? Sa nu stricati imaginea primariei? Trecerea de langa benzinarie mol nu are nici un fel de lumina pe partea dinspre somes. Numa te trezesti ca din intuneric sare pietonul in fata. Trebuie mers cu foarte mare atentie. Si mai este o trecere pe str Paul Ioan spre statia radio, acolo fix unde e trecere e un copac si cand e bezna numa nu stii de unde apare cate unul pe trecere. Si ca pieton cand trec pe acolo ma opresc si ma asigur ca ma vede soferul. Dar sunt unii care vin direct de pe alee si sar pe trecere. E asa greu ca cei de la primarie sa taie crengile de mai sus?
Si mai sunt multe situatii asemanatoare in oras.
cj8-11-2016, 14:16
@ Mihai Hodis Art.72. (2) "Pietonii au prioritate de trecere fata de conducatorii de vehicule numai atunci când sunt angajati în traversarea drumurilor publice prin locuri special amenajate, marcate si semnalizate corespunzator..." Ca sofer ar trebui sa reduci viteza ca sa ii vezi , si eventual sa poti opri pentru a acorda prioritate, mai ales ca sunt masini parcate, si vizibilitatea e mult redusa.
cj - deschide ochii bine :P8-11-2016, 15:11
Draga cj, citeste cu atentie tot art.72 ... (2) Pietonii au prioritate de trecere fata de conducatorii de vehicule numai atunci când sunt angajati în traversarea drumurilor publice prin locuri special amenajate, marcate si semnalizate corespunzator, ori la culoarea verde a semaforului destinat pietonilor.
(3) Traversarea drumului public de catre pietoni se face perpendicular pe axa acestuia, numai prin locurile special amenajate si semnalizate corespunzator, iar în lipsa acestora, în localitati, pe la coltul strazii, numai dupa ce s-au asigurat ca o pot face fara pericol pentru ei si pentru ceilalti participanti la trafic.
Nu trebuie doar conducatorul auto sa se straduiasca sa-i vada. Drumul public este destinat autovehiculelor, iar pietonul are obligatia, asa cum reiese si din alin (3) sa se asigure inainte sa se angajeze in traversare. Vad zilnic pietoni care continua sar pe trecerea de pietoni de parca ar fi continuarea sau prelungirea trotuarului, iar daca ai curajul sa le atragi atentia asupra faptului ca nu s-au asigurat mai si sar la tine.
Prin acest raspuns nu doresc sub nici o forma sa disculp conducatorii auto sau sa fac sa se inteleaga ca acestia din urma nu gresesc si ei, dar totusi trecerea de pietoni nu e trotuar.
rr8-11-2016, 16:34
Punctul 3 nu se refera la trecerile de pietoni, ci la colturi de strazi fara trecere ...
E indicat sa te asiguri, clar, dar codul rutier nu zice asa ceva.
Red8-11-2016, 19:18
Pietonul are prioritate la zebra. E la fel ca atunci când ai stop/cedează trecerea și celălalt vine de pe drumul cu prioritate. Ce faci? Încetinești și te pregătești să oprești în cazul în care vine ceva.

Dar la noi sunt multe treceri. În fine, aici în Franța e plin de limitatoare de viteză. Doar dacă vrei să zbori mergi cu mai mult de 30 km/h.
@red: aici in franta... du-te mah francezule si caca-te pe tine,te-ai emancipat taranoiule8-11-2016, 22:44
da
pentru IT9-11-2016, 14:42
Punctul (3) face exact referire la "traversarea drumului public" ... daca citesti cu atentie si tii cont de semnele de ortografie, vei intelege ca " traversarea drumului public de catre pietoni se face ... numai prin locurile special amenajate si semnalizate (virgula ... adica exista o mentiune), iar in lipsa acestora, in localitati, pe la coltul strazii (virgula ... se finalizeaza mentiunea/explicatia si continua ...), "numai dupa ce s-au asigurat ca o pot face fara pericol pentru ei si pentru ceilalti participanti la trafic" " . Codul rutier exact asta spune !
Pietonul nu are prioritate la zebra ! Conf pct.(2) are prioritate "numai atunci cand este angajat in traversare" ... adica dupa ce s-a asigurat conf prevederilor Codului Rutier si a inceput traversarea.
gigi spaga8-11-2016, 13:15
....in CJ masinile nu sunt prevazute cu semnalizari, dar frine macar au....
sa dai blana in apropierea trecerilor de pietoni este inconstienta