rosal_feb.jpg
Image 1 of 2

Politic/Administrativ

Spitalul de copii Cluj se dezintegrează, dar Consiliul Județean Cluj alocă 500.000 de euro pentru dotarea unui spital din Republica Moldova

  



 

În an Centenar, Consiliul Județean Cluj alocă 500.000 de euro pentru dotarea unui spital din raionul Hîncești din Republica Moldova.

 

În același timp, la spitalul de copii din Cluj-Napoca, aflat în subordinea Consiliului Județean Cluj, Asociația Beard Brothers Cluj și alte organizații au renovat din donații saloanele în care stau copiii și chiar au construit un etaj nou.

 

Pentru a înțelege ce înseamnă 500.000 de euro trebuie spus că Bărboșii au investit 55.000 de euro pentru a renova 8 saloane la Clinica de Pediatrie de pe strada Crișan. ”Am luat în primire această secție, etajul doi Pediatrie II, în condiții destul de nasoale, cu mucegai și așa mai departe. Am intervenit cu echipe de construcție, am dărâmat practic tot, am ajuns până la cărămidă, apoi am tencuit, am pus geamuri, uși, parchet, am dotat grupurile sanitare cu gresie, faianță și tot ce se vede aici. Proiectul a durat în total undeva la patru luni de muncă, iar costurile au fost cam aproximativ 55.000 euro. Cel mai greu a fost să facem rost de materiale noi pe timpul lucrărilor, deoarece proiectul a fost estimat la o valoare, dar deoarece clădirea este foarte veche au fost foarte multe lucrări neprevăzute și a trebuit să alergăm și să suplimentăm”, a declarat Cornel Hoza, președintele Beard Brothers. Vezi AICI detalii.

 

Am considerat că, înainte de orice, faptele trebuie să vorbească pentru noi, în anul Centenar. E un pas mare înainte în consolidarea relației cu adevărat speciale pe care o avem cu frații noștri de peste Prut pe care am decis să îi sprijinim direct prin finanțarea acestor proiecte din domeniul educației și sănătății”, a declarat președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe.

 

Consiliul Județean Cluj a alocat din bugetul propriu echivalentul a 500.000 euro în vederea finanțării construirii unui laborator clinic în cadrul Spitalului Raional Hîncești, respectiv pentru crearea unui Centru de excelență în domeniul educației. Conform hotărârii adoptate de plenul forului județean, din suma totală aprobată, 267.000 euro vor fi alocați până la finele acestui an, diferența urmând a fi asigurată în cursul anului viitor.

 

În ceea ce privește sprijinirea Spitalului din Hîncești, se impune a fi precizat faptul că această  unitate sanitară îndeplinește rolul de spital regional, ce deservește patru raioane, cu peste 260.000 de locuitori. Din costul total al proiectului, de 935.000 euro, suma ce urmează a fi suportată de Consiliul Județean Cluj este de 350.000 euro.

 

Referitor la edificarea Centrului de excelență în domeniul educației, necesitatea realizării acestui obiectiv este legată de dorința oferirii unei alternative viabile elevilor și profesorilor performanți, din diferite instituții educaționale din raion, care nu reușesc să depășească anumite bariere ce le limitează dezvoltarea și punerea în valoare, la maxim, a capacităților de care dispun. Prin crearea unui astfel de centru, autoritățile locale urmăresc formarea unui nucleu educațional de elită, capabil să ofere o integrare mult mai ușoară din punct de vedere profesional și social. Bugetul total estimativ al proiectului este de 185.000 euro, din care Consiliul Județean Cluj va contribui cu suma de 150.000 de euro.

 

Amintim în acest context faptul că, în conformitate cu prevederile legislației actuale, autoritățile administrației publice locale din România pot aproba finanțări din bugetele proprii pentru anumite categorii de investiții derulate pe teritoriul Republicii Moldova și Ucrainei, în baza acordurilor încheiate în acest sens. 

 

Foto: Vizita pe care Alin Tișe (PNL) și Marius Mânzat, vicepreședintele CJ Cluj (PNL) au făcut-o în Republica Moldova

 

28-9-2018, 14:27
5440 vizualizări
41 comentarii
cucu1-10-2018, 10:51
poftiti la referndum !!!!!
ce spitale sosele scoli, terminati cu prostiile.....hai la referendum si toate se vor rezolva ca prin minune
andi1-10-2018, 10:13
la multi ani....de acum incolo cand va este bolnav copilul mergeti la caterdala la bucale si la spital in moldova....
bobor prost...
Articol mizerie1-10-2018, 9:53
Si clujul a primit bani de autobuze electrice de de la elvetieni... nu? Cersetorilor! va palce sa primiti dar nu ati da nici un pic la saraci.
realitate29-9-2018, 21:55
Moldovenii de peste Prut sunt cei mai inteligenti si cei mai talentati romani. Comparativ cu cei din triburile ardelene (osenii de exemplu) sunt cu ani lumina in fata. Diferenta se vede in diaspora unde basarabenii s-au aliniat cel mai rapid la pretentiile intelectuale si culturale ale vestului. Ultimii sunt mocofanii din Ardeal.
jiji29-9-2018, 23:13
asa e si aici in UK. pacat ca bre moldovienii astia ie vai de plua lor. in rest da, curvele in mare parte pe anunturile online sunt nespalatele de peste prut. nu e vorba ca ardelenii nu ar fi prosti...dar specie mai spurcata decat voi nu sunt decat musulmanii la care incestul primeaza
constatator29-9-2018, 23:42
Intotdeauna moldovenii, in general, au fost peste media romanilor din orice punct de vedere. Nu are rost sa laudam un adevar.
Eu30-9-2018, 0:48
Si deci asa din pura intamplare au ajuns saracii Europei de 30 de ani incoace cu salarii si pensii de 3-4 ori mai mici decat in Romania ?!?https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_European_countries_by_average_wage
Salar mediu net 2018
Romania - 589 euro
Rep Moldova - 242 euro
Kkk29-9-2018, 18:43
Un rahat e asta cu atatia moldoveni in Cluj
Napoca29-9-2018, 19:18
Moldovenii in Cluj sunt bineveniti iar daca voua ungurilor nu va convine asta puteti pleca in Ungaria dictatorului Zigan Orban unde coruptia e la un nivel mai inalt decat in Romania.
https://countryeconomy.com/government/corruption-perceptions-index
bravo!29-9-2018, 8:24
Aia au medici excelenti si nu carpaci ca cei ai piticului. Primul transplant de plamani din Romania a fost facut de un basarabean. Felcerii din Cluj nu se vor ridica niciodata la astfel de performante.
Eu29-9-2018, 14:26
Salar mediu net 2018
Romania - 589 euro
Rep Moldova - 242 euro
Rep Moldova e cu 30 de ani in urma Romaniei, din orice punct de vedere.
haha29-9-2018, 17:22
Salariul mediu net e doar o cifra ce da bine. Nu reflecta absolut nimic. Se aduna salariile celor din administratie-politica-IT (care sunt enorme) cu cele de subzistenta si rezulta medie ce da bine. Daca te duce capul iti dai seama ca 10% au salarii imense si 90% de subzistenta. Dar cifra arata ca oau ce bine castiga toti.
Napoca29-9-2018, 18:08
Salariul mediu net reflecta o realitate, nivel de trai dintr-o tara. Si in Rep Moldova si in orice tara de pe planeta asta IT-istii castiga cel mai bine, nu doar in Romania. Si totusi salariile in Romania sunt de 3 ori mai mari decat in Rep Moldova.
@bravo!1-10-2018, 9:50
Si in america un ardelean face operatii pe creier de se mira americanii... dar asta nu stoune nimc despre majoritate. spune doar ca o persoana e buna la ceva. De ce acel basarabean nu merge in tara lui sa profeseze?
,29-9-2018, 8:10
na ase na bravo,fraierilor de clujeni,ati fost amendati de maidanezi,masinile ridicate,iar banii cadorisiti la soldoveni,na mai votati le idiotii astia boc&tise ca va meritati soarta,picavar mana la toti care pune stampula pe ei,gunoaie orrdinare.
Tot lor sa le multumiti ca stati cu orele in trafic blocati in masini
Tuchi de pe Basculă29-9-2018, 8:04
Paunel asta e mai prost ca Veorica!
Eu29-9-2018, 1:52
Votati Boc ! Tise asta e Zigan uitati va la fata lui ! Au facut cadou mafiotilor anti-romani din Rep Molotova 500.000 euro.. bravo Boc !
Zorilor29-9-2018, 5:03
un boc, doi boci, trei boci, patru boci, cinci boci,
satul29-9-2018, 6:20
Vremea faptelor a sosit !Zic ca ne am adunat destui anti Boc aici,sa mergem sa luam Piata !
coco28-9-2018, 19:14
Strainii sunt mai importanți decât noi. Avem grija de altul, iar ai noștri pot sa crape.
Trag pământ pe tot neamul vostru de javre imputite si nenorocite! Reparați și dotați spitalele din oraș și din județ mai întâi și pe urmă ajutati pe alții. Gunoaie nenorocite!
gaby28-9-2018, 19:40
Dar homosexualii acestia ai nostri sunt importanti? Nu ma refer la strainii cei de peste munti... Mergi la Referendum?
Ion A.29-9-2018, 12:05
pe de-o parte ne fura banii, pe de alta incearca sa ne nimiceasca inmultind curlangiii! DA la Referendum
coco29-9-2018, 13:28
DA merg la referendum. Banii sunt duși indiferent daca mergi sau nu! Deci voi merge!
Gigu28-9-2018, 17:44
Votati TISE!

p.s. Daca ati fi votat PSD, aia donau banii la popi!
Roman28-9-2018, 17:37
Copii nu voteaza , dar parintii......Hotarirea este in linia PDL-ista , romanii sa sufere .
Mihai28-9-2018, 17:03
https://imgur.com/a/9kntSVF
#PrimariaFloresti #Gradinita #nepasare

Felicitari si nespuse multumire conducerii primariei locale pentru cat de frumos este amenajat locul de joaca, vis-a-vis de mareata primarie. Felicitari deasemenea dv. domnule Primar! Suntem mandru de intreaga conducere a primariei care vegheaza ca copiii nostrii sa aiba cel mai frumos loc de joaca. Bravoooo pentru tot efortul depus si implicarea dv.
Calin28-9-2018, 16:58
POPOR DANCILA !
Soldovan28-9-2018, 16:00
Rezidentii moldoveni din Cluj, o multime de studenti, IT-isti, cu dubla cetatenie, oricum stabiliti la Cluj vor sti unde pun stampila la alegerile locale, Paunel a mai produs niste voturi in favoarea sa si al nasului.
dancp28-9-2018, 16:20
sa spun cinstit,la citi oameni cu copii sint in cluj
sa dai bani pentru alt spital e aproape o CRIMA!
sa mearga clujnii la hlincesti sa isi trateze copii?
NU SINTETI NORMALI?
Medic 28-9-2018, 20:41
Stai matale linistit ca astia nu-si trateaza copii la "stat". Au adunat banet sa-i tina in clinici particulare, hiper dotate, regim hotelier de 5 stele, iar daca nu exista ceva hiper sofisticat ii duc in SUA sau oriunde.
cj @Medic28-9-2018, 22:28
matale?? esti VINITURA ?
@cj29-9-2018, 11:56
vinitura, adica taran din Rachitele venit la oras?
Arhiducele de Cluj28-9-2018, 16:00
Vreau să merg cu pașaport la mare.
Regele Mihai28-9-2018, 19:33
cu pasaport de hungurica
clujean28-9-2018, 19:36
Ia-ti la tine pasaportul de bosgor in jeb si du-te!:)
@clujean29-9-2018, 11:58
Pt limba romana apasati tasta 1. Ce-i ala „jeb” tarane? Invata limba romana si dupa aia casca gura aia puturoasa de taranoi
PT @clujean29-9-2018, 16:40
Pt limba magyara, apasa tasta E J E C T !
cetatean28-9-2018, 14:58
Pana la urma de ce mai platim taxe, daca alesii nostri i-l folosesc in folosul altei tari ?
Numai dupa ce te-ai ocupat de tara ta ar trebui sa te uiti si peste gard daca poti sa-ti ajuti si vecinul, nu invers !!!
bula28-9-2018, 14:59
un spital pe an de-l punea la punct mocanul si eram in loja, dar nimic in zona asta, spitalul nu aduce voturi, circul da.
@28-9-2018, 15:12
Moldova- alta tara?......Pe ce clasa esti?
Ion A.28-9-2018, 18:45
daca nu e alta tara de ce are ambasada la Bucale?

Cele mai citite ştiri din Politic/Administrativ

1728 vizualizări
22-10-2018, 22:06
Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, prins când semna prezent în Parlament, deși nu a fost la ședință - VIDEO» Vezi tot
1247 vizualizări
22-10-2018, 20:34
Firma Diferit acuzată de ”șantaj” în cazul Centurii Florești - FOTO» Vezi tot
252 vizualizări
23-10-2018, 17:01
Mesajul dur al lui Juncker pentru Guvernul României. Ce transmite șeful Comisiei Europene» Vezi tot
191 vizualizări
26-9-2017, 11:51
Metrou la Cluj! Boc: ”Mulți spun că sunt gogoși sau povești. În 10 - 15 ani am putea avea o linie”» Vezi tot
173 vizualizări
31-7-2018, 15:00
Emil Boc: Un metrou pe ruta Aeroport-Cluj-Floreşti, va rezolva problema traficului aglomerat» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?