rosal_feb.jpg

Politic/Administrativ

Clujul cumpără 30 de autobuze electrice: Vom avea patru linii de transport public cu autobuze electrice

  



 

Primăria Cluj Napoca a finalizat strategia privind dezvoltarea transportului în comun ecologic și s-a decis să fie cumpărate 30 de autobuze electrice. 

 

Această strategie se întinde pe perioada 2016­2019 și vizează achiziționarea a 30 de autobuze electrice, pentru care sunt asigurate și fondurile necesare. Astfel, din fonduri elvețiene, din bani europeni, prin Fondul de Mobilitate al U.E., prin alocații ale Guvernului României și ale Municipalității clujene, s­a constituit un fond de investiții în valoare de 71.241.776 LEI fara TVA. Un prim pas, foarte important, în această strategie a fost făcut în data de 6 mai a.c. când Primăria Cluj Napoca, în calitate de Autoritate Contractantă, a publicat pe SEAP (istemul electronic pentru Achiziții Publice) anunțul referitor la depunerea ofertelor și organizarea licitației pentru achiziționarea primelor 10 autobuze electrice. Valoarea estimată a acestei prime achiziții este de 23.747.587 RONI fara TVA si reprezintă echivalentul a 10 bucăți autobuze electrice, valoare în care este inclusă și instruirea personalului. Potrivit anunțului se va organiza o procedură on line deschisă pentru cumpărarea autobuzelor electrice.

 

Data limită pentru depunerea ofertelor este 01.07.2016, ora 16.00. Deschiderea ofertelor, precum și data limita de evaluare a acestora va fi ziua de 04.07.2016, ora 18.00, pe SEAP. Criteriile de atribuire sunt cât se poate de transparente și sunt precizate în anunțul de pe SEAP. Astfel: Pretul ofertei = 40 puncte, Perioada de garantie = 14 puncte, Raportul masa utila/masa totala = 12 puncte, Capacitatea de transport = 12 puncte, Consum specific de energie electrica = 12 puncte, durata de viata a bateriei/bateriilor = 10 puncte. Precizăm că valoarea totală estimată a contractului­ cadru de achiziție, pe următorii trei ani a celor 30 de autobuze electrice este de 71.241.776 LEI fara TVA”, a precizat Primăria Cluj-Napoca.

 

Primarul Emil Boc a declarat că ”strategia vizează în principal scăderea cu noxe de pe cele mai circulate linii și din zona centrală. Astfel, se vor forma patru linii de transport public cu autobuze electrice. Acestea vor fi: Aeroport­ - Gară; P­ța Mihai Viteazul­ - Gară; Gară ­ Gheorghieni și Mănăștur­ - Mărăști.

 

Potrivit caietului de sarcini, autobuzele electrice trebuie să aibă dotări full din punct de vedere al confortului şi comunicării cu călătorul: podea joasă, rampă pentru persoane cu dizabilităţi, camere video interioare şi exterioare, computer de bord, sistem electronic de numărare a călătorilor, aer condiţionat. S­a preferat varianta de autobuz cu mai puţine baterii, care să nu reducă din numărul de locuri pentru călători. Autonomia va fi de 70 de kilometri. Vor fi cinci staţii de încărcare, trei în care bateriile se vor umple rapid, între 5 şi 10 minute şi două pentru încărcare lentă, de până la opt ore”.

 

Durata de viaţă a primului set de baterii este de 4­5 ani, în funcție de modul și ritmul de folosire.

9-5-2016, 22:36
81 vizualizări
56 comentarii
praf in ochi10-5-2016, 15:44
stati linistiti ca nu va lua piticania 30 de autobuze electrice. Asta spune acum ca e in campanie si are nevoie sa mai fraiereasca niste creduli. Boc promitea ca vor fi autobuze electrice la Cluj inca din 2013, dar s-a tinut de cuvant ca si cu metroul, tunelul din centru, monorailul, trenul rapid urban, Somesul navigabil si cu cate si mai cate. Sau poate ca postacii piticaniei au vazut deja autobuzele elctrice in Cluj si au si circulat cu ele :))))

http://www.stiridecluj.ro/politic/premiera-nationala-cinci-autobuze-electrice-vor-circula-in-cluj-napoca-din-2013
Cineva10-5-2016, 19:57
Mai omule, de ce trebuie sa arati minciunile lui Boc?!
Nu iti dai seama cati votanti vei dezamagi?
Stim si noi ca asa a mintit Boc, ca vom avea autobuze electrice inca din 2013, dar gandeste-te ca le frangi inima votantilor!
Chiar nu ti-e mila de ei cum il pupa in fund?
tz10-5-2016, 13:10
Felicitari dle Boc, aveti votul meu pt autobuzele astea si nu numai
Mr.Fifty10-5-2016, 13:44
Felicitaţi-l până nu ajunge la "Beciul Domnesc"....dupa ce este "înregimentat" lângă frăţiorul lui Mr.Fifty, să-l vizitaţi şi să-i duceţi portocale.
hmmm10-5-2016, 13:08
O veste buna tinand cont de faptul ca in Cluj avem o multime de autobuze si trolee vechi de 30 de ani. Asa poate scapam de celebrele autobuze verzi, trimise la casat in Franta de acum 20 de ani si luate de RATUC ca fiind bune pentru noi. Ce nu inteleg e de ce vor sa puna autobuzele electrice pe linii pe care exista trolee. Asta ca sa nu mai vorbim ca daca vor pune noile autobuze pe linia Aeroport-Gara va fi raiul satrelor de tigani din Someseni care le vor murdari si le vor face praf in cateva luni
Un cetatean10-5-2016, 14:29
Stii de ce vrea Boc autobuze electrice ptr Someseni? Fiindca vrea voturi de la rromi, datorita faptului ca unii clujeni si-au deschis ochii si incep sa nu-l mai vrea pe Boc. daca clujenii sunt tot mai greu de pacalit, compenseaza cu voturile rromilor. Simplu :)
Dan10-5-2016, 12:23
Felicitări domnule primar. Era nevoie de aceasta investiție.
Decebal10-5-2016, 20:42
Si vor traversa podul lui Traian?
cetatean10-5-2016, 10:29
Ar trebui facute in primul rand drumurile din noile cartiere, si apoi create noi ninii de transport. Clujul se extinde, iar politicienii nu vad asta. Vad doar refacerea / renovarea centrului. Sigur ei nu stiu bancul cu "cheia".
madriano10-5-2016, 10:13
Sa inteleg ca se renunta la troleibuze? Sau ca autobuzele electrice vor fi dotate cu captatori si vor circula pe liniile de troleu?
Irina10-5-2016, 13:12
Mai mult ca sigur nu se va renunta la trolebuze, este nevoie de mai multe mijloace de transport in comun si de aceea se vor introduce si acestea.
un primar model10-5-2016, 9:34
ba nenorocitule de mincinos penal ce esti,blastamat sa fii si tu si familia ta cat traiti voi,i ti doresc toate cele rele din lume mincinosule,nu ti e rrusine ma scarba?
sa i se usuce mana la toti acei tampiti care pun stampila pe gunoiul asta.si sa nu aiba noroc toata viata de nimica.
dute draaacului la rachitele si bate coasa ma nesimtitule,ai nenorocit o tara intreaga si acum imparti sacose cu mancare la pensionari din banii nostrii sa te voteze dupa ce le ai taiat pensiile.nesimtitule
bbk10-5-2016, 9:27
"Astfel, se vor forma patru linii de transport public cu autobuze electrice. Acestea vor fi: Aeroport­ - Gară; P­ța Mihai Viteazul­ - Gară; Gară ­ Gheorghieni și Mănăștur­ - Mărăști."

Pe aceste linii este alternativa troleului - sunt deja instalate cablurile pentru troleu, nu mai trebuie trase alte fire. Un troleu, fata de un autobuzelectric nu trebuie sa isi traga dupa el acumulatorii (cum isi trage melcul casa)

Autobuzul electric se preteaza acolo unde nu este posibilitate de a monta linii aeriene pentru troleu. In rest, sa dublezi troleul cu autobuz electric arata cel putin nepasare fata de banul public.

Parerea mea.
Un cetatean10-5-2016, 9:44
Bine punctat, dar nu e doar parerea ta, este parerea oamenilor cu cap.
Din pacate majoritatea nu au cap, si se bucura cand vad ceva nou si stralucitor, nevazand problemele din spatele stralucirii.

Eu astept cu interes sa vad cum se lasa asfaltul la semafor si in statii din cauza greutatii autobuzelor electrice.

Daca un simplu acumulator de masina cantareste atat de mult, oare cat cantareste o podea de autobuz plina de acumulatori? :)
dexter10-5-2016, 10:23
comentati si voi ca tarancile pe prispa:)
nu astepta sa vezi cu interes,du-te in alte tari si poti sa vezi,ba chiar poti sa si cantaresti.
Daniel10-5-2016, 10:52
BBK foarte bine ai punctat aspectele esentiale. Aproape sigur pretul autobuzelor electrice si mentenanta lor este mai mare decat cea a trolebuzelor, asta doar analizand din punct de vedere al faptului ca este o tehnologie relativ noua.

Dar ... daca da bine la ecologisti, care stiu not ca si troleele polueaza la fel de mult ca si autobuzele electrice, plus la cei care s-au mai plimbat prin "alte tari" ... de ce nu? Doar vin alegerile :(
dexter10-5-2016, 11:14
ne ne place sa ne plimbam in alte tari,e mai bine sa stam in cotet,iar de alegeri sa avem parte de ulei si galeti,nu de autobuze electrice.mda:)
@ dexter10-5-2016, 12:28
Ba da dexter, ne place schimbarea, ne place evolutia. Se pare ca tu urasti evolutia, refuzi sa gandesti, si prin fiecare post ne arati cat de idiot esti.

Vrem autobuze electrice, dar sa fim seriosi, tu te-ai uitat unde vor circula?
Exemplu: Unele vor circula pe ruta Manastur-Marasti.
Pai daca sunt fire ptr troleibuze, de ce naiba sa bagi su autobuz electric pe acelasi tronson?
Exemplu: Ai vazut ca in unele statii se lasa asfaltul turnat anul trecut? Stiai ca o masina electrica, indiferent ca e autoturism sau autobuz, cantareste mai mult? Pai daca se lasa asfaltul cu autobuzele astea, cat de tare se va lasa cu autobuze electrice?

De ce insisti cu posturi in care ne arati cat de idiot esti?
dexter10-5-2016, 13:57
tu esti mai idiot decat permite legea.
@ dexter10-5-2016, 14:31
dextere, iar dai dovada ca esti idiot. Ma injuri gratuit fara argumente.

Apropo, vezi ca n-ai dat un raspuns la articolul cu biciclistii la intrebarea "Cum iti dai seama daca un autoturism e oprit voluntar sau involuntar, ca sa lipesti autocolant pe autoturismul oprit voluntar?"
dexter10-5-2016, 15:04
vaai.ma injuri.ce aere de diva.
da oare cine a dat primul?tu sau eu?iti dau ochelari de cal?:)
@ dexter10-5-2016, 20:00
Eu te-am injurat primul, fiindca te-am injurat argumentat.
Esti un idiot care sustine lipirea autocolantelor pe autoturismele oprite involuntar.
Poti raspunde la intrebari?
1 - Daca acum deja s-a lasat asfaltul in statiile de autobuz si la semafoare, cat de tare se va lasa cu un autobuz electric care e mai greu ca unul obisnuit?
2 - De unde vor stii care sunt autoturisme oprite voluntar si care involuntar?
Hai, raspunde la intrebari si arata ca nu esti idiot ;)
dexter10-5-2016, 20:44
mergi la spovedanie nene.auzi la el,te-am injurat argumentat..proasta educatie ai putut primi.
@ dexter10-5-2016, 23:09
Tot nu ai gasit raspuns la cele doua intrebari?
Tot idiot ai ramas.
dexter lingaul lui Boc :))
@ dexter11-5-2016, 14:26
Bravo dexter, felicitari pentru injuraturi idiotule.
Am sperat ca totusi sa poti raspunde la cele doua intrebari.
1 - Daca acum deja s-a lasat asfaltul in statiile de autobuz si la semafoare, cat de tare se va lasa cu un autobuz electric care e mai greu ca unul obisnuit?
2 - De unde vor stii biciclistii aia cu autocolantele care sunt autoturisme oprite voluntar si care involuntar, ca sa lipeasca autocolant pe cele oprite voluntar?
Vezi ca nu ai raspuns?
Tot idiot ai ramas.
Injura-ma in continuare idiotule.
Eu macar am demonstrat ca esti idiot! ;)
dexter11-5-2016, 19:26
copil fara viitor.ataaaat/da-ti foc mai bine.
diana10-5-2016, 9:13
Câştigul folosirii mijloacelor de transport electrice o să fie unul dublu, în primul rând o să se reducă costul de operare şi în al doilea rând impactul asupra mediului înconjurător, aşadar avantajele economice ale acestei soluţii o sa fie vizibile.
@ diana10-5-2016, 9:45
Da, cand nu te duce mintea, vezi castig in loc de pierderi de milioane de euro.
@diana10-5-2016, 13:04
Troleul de ce nu e bun?
Cineva10-5-2016, 8:59
Un autoturism normal are in jur de 1300 kg. Al meu are 1270 si e break. Un Tesla electric are peste 2100 kg. De ce? Fiindca acumulatorii cantaresc foarte mult. Orice autoturism electric cantareste cu cel putin peste 50% decat un autoturism normal.

Daca intre un autoturism normal si unul electric diferenta de greutate e de peste 700 kg, oare cat e diferenta intre un autobuz normal si unul electric? Cate tone?

Deci cum e cu autobuzele electrice? La anul ne apucam iar de reasfaltat Memorandumului? De ce? Cum de ce? Se lasa si se valureste asfaltul prin statii si la semafoare din cauza greutatii autobuzelor.

Normal ca mi-ar place si ne-ar place sa avem autobuze electrice, dar putem avea incredere? Sigur sigur sigur asfaltul este de calitate si nu se va lasa sub greutatea autobuzelor electrice?
Sigur sigur sigur nu se vor cheltui alte sute de milioane de euro pentru a reasfalta din nou?
George10-5-2016, 8:49
Felicitări pentru înțeleapta decizie!
Mihai10-5-2016, 8:49
Costul inlocuirii acumulatorilor si al mentenantei de ce nu s-a luat in calcul la punctare?
Simona10-5-2016, 8:33
Mi se pare o viziune sanatoasa cand strategia ta urmereste investitii in autobuze, cu atat mai bine ca sunt electrice.
(va apărea publicat)BOC BOC BOC BOC BOC BOC10-5-2016, 8:31
BOC PRIMAR BOC PRIMAR BOC PRIMAR BOC PRIMAR BOC PRIMAR BOC PRIMAR BOC PRIMAR BOC PRIMAR BOC PRIMAR BOC PRIMAR BOC PRIMAR BOC PRIMAR
BOC PRIMAR BOC PRIMAR BOC PRIMAR BOC PRIMAR BOC PRIMAR BOC PRIMAR BOC PRIMAR BOC PRIMAR BOC PRIMAR BOC PRIMAR BOC PRIMAR BOC PRIMAR
BOC PRIMAR BOC PRIMAR BOC PRIMAR BOC PRIMAR BOC PRIMAR BOC PRIMAR BOC PRIMAR BOC PRIMAR BOC PRIMAR BOC PRIMAR BOC PRIMAR BOC PRIMAR
La "Beciul Domnesc"10-5-2016, 11:02
Te-ai scremut mult până ţi-o ieşit pârţul sulfuros din "dosul" lui Boc? Du-te să te inchini "liberalule comunist" la statuia lui Boc de pe malul Someşului...că-i mai faină statuia decât originalul.
Mă dau cu "troleu"10-5-2016, 16:45
No, da tî s-o zgâriet placa oaie? Te conduce bine "ciobanu"?...amu dacă o dobândit şi funcţia de "măgar la turmă" îi mai eficient....
Mă dau liberal că e la modă!11-5-2016, 0:27
Ai probleme la "mansardă" şi d-aia ai scris de-atâtea ori ...ca să nu uiţi până te duci la vot? Eu zic să iei "lecitină" că face bine la creierul "defect". Ce-l mai iubesc femeile pe Bo(c)ul Clujului !
Maria10-5-2016, 8:21
Felicitari! Era mare nevoie de aceste autobuze, ma bucur ca primaria a gasit fonduri pentru achizitia acestora. Lasand toate rautatiile deoparte cam tot ce a zis Dl Boc ca face a facut pana la urma.
Ion10-5-2016, 12:07
No aşe Mărie stăi în turmă şi votează-ţi "ciobanu" că apoi ti-i da "gratis" cu "otobuzu".
@ Ion10-5-2016, 13:22
Ioane locul tau e sigur in turma pe post de magar, nu te distingi absolut de loc ;)
Ion10-5-2016, 14:07
No aşe, supără-te Mărie .....dacă vrei să te dai cu "troleu" gratis trebe să munceşti o ţâră... turma "vostă" n-are măgar..."ciobanu" îi şi pă post de măgar...are două funcţii, cum ar veni...
@ Maria10-5-2016, 14:34
Te citez "Lasand toate rautatiile deoparte cam tot ce a zis Dl Boc ca face a facut pana la urma."

Te rugam frumos sa nu mai postezi dupa ce te droghezi!
Boc a promis metrou, tunel, si Somes navigabil.
Le-a facut?
Mda... probabil ca tu acum te-ai drogat si te plimbi cu metroul pana la Somesul navigabil, iar acolo te urci pe un yaht si te plimbi.
Doamne.. au ajuns drogatele sa posteze...
ionica10-5-2016, 7:27
Asta e diferenta intre oamenii care propun lucruri concrete si oamenii care propun marea cu sarea, gen transport gratuit pt toata lumea :)))))
Ionica10-5-2016, 8:30
Mai este putin si tu prezici apocalipsa cu astfel de autobuze, dar te invit sa vizitezi alte orase eutopene , mai la vst asa, si ai sa vezi ca nu a venit apocalipsa, ci din contra , chiar Raiul ;)
@ Ionica10-5-2016, 9:39
Nu poti compara orasele europene cu orasul nostru. In alte orase asfaltul nu se lasa sub greutatea autobuzelor electrice asa cum se va lasa la noi. In alte orase europene, responsabilul de achizitii piese ptr autobuze nu e corupt ca la noi. Stiu caz concret in care un agent de piese a oferit produse foarte bune, dar nu s-au cumparat de la el, ci s-au cumparat din alta parte fiindca la achizitia de piese primeai o ceapica. Cand ai un autobuz electric, nu privi doar la autobuz sa te minunezi cat de frumos arata. In spatele autobuzului sunt alte cateva probleme ptr care Clujul nu e pregatit.
dexter10-5-2016, 20:50
"In spatele autobuzului sunt alte cateva probleme ptr care Clujul nu e pregatit."
vai,da stii tu ca nu e pregatit?atotstiutori de mucava peste tot..deci daca se lasa asfaltul cum zici tu,si asta pe artere importante din oras,pai se blocheaza orasul mai,,,niciun primar nu isi doreste asa ceva,ca-i sare lumea in cap,e mai rau decat sinucidere politica,l-ar scuipa lumea in strada daca se intampla asa ceva...sa va dati zece palme cand vor circula autobuzele alea si asfaltul va rezista:)
@ dexter10-5-2016, 23:19
Iar dexter idiotul.
Da, stiu eu ca nu e pregatit.

Uite, ca sa iti deschizi si tu ochii sa nu mori idiot:
Unui vecin i s-a tamponat masina.
A formulat plangere la politie, iar politia a cerut inregistrarile camerelor de supraveghere.
In procesul verbal de vizionare scrie exact asa "Desi zona incidentului este bine luminata iar incidentul respectiv s-a produs la circa 8 metri de camerele de supraveghere, pe imaginile inregistrate se pot vedea doar autoturismele, dar foarte neclar, neputandu-se stabili marca acestora sau numarul de inmatriculare."
Asta e doar un exemplu.
S-au dat milioane de euro pe camerele de supraveghere, pe montarea lor, pe cursurile tehnicienilor care se ocupa de ele, pe salariile acestor tehnicieni, si ce sa vezi, la 8 metri de camera se intampla un incident si nici macar nu se poate deslusi nr de inmatriculare!

Deci mai dexter idiot, ptr asta nu-si da demisia primarul?

Dar pentru dalele de pe trotuarele proaspat amenajate, dale care doua sunt mai sus, trei sunt mai jos, si tot asa, nu-si da demisia primarul?
Bai da idiot esti ba idiotule!
Bai idiotule dar orb esti ba de nu vezi adevaratele probleme!
Uita-te in jurul tau si vezi detaliile, nu te lua dupa spoleiala.
Daca tu vezi ca se lucreaza, esti multumit, sau esti esti multumit doar daca munca a fost bine facuta?
Idiot ce esti!
ptr dexter idiotul10-5-2016, 23:30
Uita-te aici ma idiotule: http://www.gandul.info/magazin/scene-de-necrezut-in-cluj-dupa-ce-s-a-racit-asfaltul-muncitorii-si-au-dat-seama-ca-au-o-mare-problema-14858055

Cum sa torni asfalt fierbinte pe sinele de tramvai?
Ai idee cum se decalesc materialele din care e facuta sina de tramvai?
Mai au aceleasi proprietati dupa ce torni asfalt incins pe ele?
Ei bine, gandeste-te ca asa s-a lucrat in tot Clujul, peste tot vor aparea stricaciuni cat de curand dupa unu sau doua cicluri de inghet-dezghet.
Dar ce-ti pasa tie, tu esti un idiot care il lauda pe Boc ptr orice, fara sa-ti pese ca in aceste lucrari s-au bagat sute de milioane de euro.
Probabil nu muncesti si nu stii cat de greu se fac banii si care e valoarea lor.
Esti platit sa-l pupi in fund pe Boc.
Primaru'11-5-2016, 0:38
Ba nu mai intrati in polemica cu Dexter ca-i raman vacile si porcii nemancati.
El sta pe net...in loc sa-si vada de gazdusag,
@ dexter11-5-2016, 14:50
Ai vazut cum e sarit asfaltul din poza de mai sus?
Stii ca trebuie mii de euro ptr o groapa din aia?
Stii de ce costa mii de euro o gropita din aia?

Fiindca se vor repara la anul, iar ptr reparatii trebuie facuta licitatie.
Sunt costuri cu licitatia.
Apoi o firma va castiga, si va repara groapa.
Dar ptr ca firma sa acopere o gropita, plateste salarii la muncitori, cumpara materialul, plateste un inginer sa faca proiectul, plateste trailerul care sa aduca buldozerul (sau cum ii spune) ala care taseaza asfaltul, etc.
Si uite asa o banala gropita ajunge sa coste mii de euro!
Asa ca degeaba se pauca Boc sa asfalteze strazi si sa modernizeze, daca e incompetent si nu e in stare sa-i dea afara pe functionarii aia de sub el care semneaza receptii si semneaza sumele alea enorme de milioane de euro.
In fine.. treaba asta trebuia sa o deduca orice clujean care gandeste macar putin, nu trebuia sa o scriu eu aici.
Votati mai departe Boc care isi bate joc de milioane de euro.
@dexter11-5-2016, 19:22
cei 3 de mai sus sunt prosti,asta e sigur.
@tz10-5-2016, 7:03
Tocmai, ca nu era prezent :)))
Goe10-5-2016, 18:22
Visul luI Boc: "Când voi fi mare, o să ma fac primar la Cluuuuj...dar, oare mă mai fac mare?"
Ego10-5-2016, 20:38
Am fost prezent, ia dat un sut in c** unui barnac care a vrut sa-i fure telefonul, Geo, tu erai? Sa te bucuri ca nu te-a dat pe mana politiei, dubiile se transformau in dubele.
un primar model10-5-2016, 9:32
ba nenorocitule de mincinos penal ce esti,blastamat sa fii si tu si familia ta cat traiti voi,i ti doresc toate cele rele din lume mincinosule,nu ti e rrusine ma scarba?
sa i se usuce mana la toti acei tampiti care pun stampila pe gunoiul asta.si sa nu aiba noroc toata viata de nimica.
dute draaacului la rachitele si bate coasa ma nesimtitule,ai nenorocit o tara intreaga si acum imparti sacose cu mancare la pensionari din banii nostrii sa te voteze dupa ce le ai taiat pensiile.nesimtitule
tz10-5-2016, 11:10
Stimabile, te rog respectuos sa nu mai folosesti nickname-ul meu pentru ca parerile noastre nu coincid, nici chiar tangential; sunt miliarde de combinatii de cifre si litre pe care le ai la dispozitie asa ca fa-ti un pustiu de bine si alege-ti unele. Multumec!

Cele mai citite ştiri din Politic/Administrativ

49 vizualizări
17-6-2018, 13:18
Un parlamentar clujean ar urma să treacă la ALDE» Vezi tot
33 vizualizări
6-6-2018, 12:29
Mii de clujeni au cerut să participe la mitingul PSD» Vezi tot
23 vizualizări
14-6-2018, 10:32
Băsescu îl laudă pe Boc pe Facebook. Compară Clujul cu Bucureștiul» Vezi tot
16 vizualizări
10-6-2018, 12:36
Clujenii social-democrați s-au fotografiat la mitingul din București. Erau conduși în marș de seful PSD Cluj, îmbrăcat în ie FOTO» Vezi tot
12 vizualizări
22-4-2018, 20:17
Deputatul Steluța Cătăniciu, apel către ministrul Educației, după tăierea de fonduri de la UBB Cluj» Vezi tot

Sondaj de opinie:

Dacă în toamnă ar fi alegeri parlamentare, ce partid ați vota?