160 x 600 px stiridecluj aeroport 24 sept.jpg

Economic

Pubele subterane inaugurate pe o stradă din Zorilor - VIDEO

  



 

Prima platformă îngropată de colectare selectivă a deșeurilor a fost pusă în funcțiune în cartierul Zorilor, pe strada Luceafărului nr. 10.

 

Este un sistem modern, colectarea deșeurilor este silențioasă, discretă și permite menținerea curățeniei la punctele gospodărești. Cetățenii vor scăpa astfel nu doar de imaginea vechilor ghene de gunoi, ci în special de mirosurile neplăcute.

 

Acest sistem face parte dintr-un program pilot de amplasare de platforme subterane pentru colectarea selectivă a deșeurilor, inițiat de Primăria Municipiului Cluj-Napoca. În perioada următoare vor fi amenajate alte două astfel de platforme subterane în puncte gospodărești din cartierele Mănăștur și Grigorescu”, a precizat primarul Emil Boc.

 

Acest tip de platformă cuprinde 3 containere pentru fracție uscată - sticlă, PET, plastic, hârtie, carton - și 1 container pentru fracție umedă - deșeuri menajere.

 

Sistemul a fost pus în funcțiune de Rosal



rosal_dispecerat[1].png
3-6-2016, 21:47
165 vizualizări
23 comentarii
Valer Morarescu18-8-2016, 6:58
Pe langa gravele disfunctionalitati ale sistemului semnalate in comentariile anterioare foarte important este aspectul financiar.Cetateanul contribuabil si VOTANTeste impovarat cu noi taxe datorita incompetentei si coruptiei administratiei municipale si judetene.S-a dublat taxa de ridicare a deseului menajer.S-au cumparat deja toate containerele pentru implementarea "Master Plan Sistem integrat de gestionare a deseurilor". Municipalitatea plateste taxa de 100/tona de deseu neselectat.Si acum,cu acest "pilot"se vor mai stoarce niste bani de la contribuabil,bani care vor ingrosa conturile unor "BAIETI DESTEPTI".Pana cand???.
rosal5-6-2016, 9:12
In Cluj este un sistem "pilot"..., in alte orase din tara este implementat integral de aprox. 2 ani. Felicitari administratiei locale pentru "reusita".
Raspopitul Gurzau 4-6-2016, 22:41
Toate astea pentru colectarea gunoaielor (gen Moc Buie) selectiv arata MIZERABIL si mai mult , put efectiv pestilential si ocupa TROTUARELE ilegal iar pietonii nu pot circula sau circula greu prin preajma lor . MIZERABIL !!!
haha4-6-2016, 22:07
Postacii taranului din Rachitele sunt la datorie! Sclavilor, eu am o singura intrebare: de ce stapanul vostru Bokistanez a inaugurat comedia asta (si multe altele) doar cu cateva zile inainte de alegeri??? In strainezia, dar si in alte orase din tara, sistemul asta exista de cativa ani (deja). Sau rahatul de la coasa pute a iarba?
nicu4-6-2016, 19:53
Bravo Boc ai votul meu.Nu e perfect dar se mai face cate ceva.
Bogu4-6-2016, 16:26
Civilizatie. Sper sa vad asa in tot orasul.. Felicitari pentru proiect,, indiferent cine a implementat.
Boc isi bate joc4-6-2016, 13:25
M-am uitat inca o data la clip.

NU POT SA CRED!!!

- Minutul 1:16 - Domnul mai in varsta targe containerul "PLASTIC si METAL" iar baiatul acela trage containerul "STICLA"
- MINUTUL 1:22 - Se goleste un container in masina de gunoi, apoi containerul se ia si se pune la "HARTIE si CARTON"
- Deci ne-au aratat clar cum toate containerele se golesc in aceeasi masina, amestecand gunoiul :))

Intrebare la Radio Erevan:
Care sunt cele mai rupte de realitate fiinte?
Raspuns:
Votantus Bocus, iti poti bate joc de ei cu filmarea in fata, sunt prea rupti de realitate sa vada adevarul :))

Doamne!4-6-2016, 14:31
INCREDIBIL! INIMAGINABIL! Chiar poate fi cineva atat de prost? Baaaaa! Tu nu iti dai seama ca alea erau goale si acum faceau o simpla demonstratie sa ii arate lui Boc cum functioneaza? Serios?! Tu ai dreptul sa votezi?!
Domnul Boc4-6-2016, 15:34
Haideti doamnelor la hemoroidul meu , e mereu uscat! Doamne! De unde? Niste simple tate de la APACA.
Boc isi bate joc @ Doamne!4-6-2016, 15:50
Ba idiotule, normal ca erau goale, erau noi noute.
Dar de acolo deduci ca asa se va proceda!
Doar nu crezi ca vor veni 4 masini de gunoi ptr fiecare sortiment ba idiotule?

Gandeste logic:
- Nu s-au facut in tot Clujul astfel de pubele, ci doar una, poate 2!
- Va mai cumpara firma de salubritate inca 3 masini (ca sa fie 4 in total) ptr singurul punct cu pubele moderne?
- Va investi firma de salubritate 300.000 euro ptr punctul asta de colectare?
- O masina de salubritate costa cel putin 100.000 euro.

Ba da retardat esti ba retardatule!

P.S.
- Iar cand in tot Clujul vor fi astfel de pubele, pe unde naiba vor circula atatea masini de salubritate, ca drumuri nu sunt, parcari nu sunt, centuri ocolitoare nu sunt.
- Iar pe noile strazi "modernizate" unde s-a pus trotuar de milioane de euro, se vor apuca iar de sapaturi ca sa monteze pubelele astea?
- Doar nu crezi ca vor instala aceste pubele in curtile caselor de pe Memo, Calea Motilor, Baritiu, Calea Manastur. Curtile si asa sunt prea mici. Deci le vor instala afara, deci vor sparge trotuarele proaspat facute.
- Ba, tu vezi doar staniolul care stralucitor cu care e invelita bomboana, dar adevarul e ca inveleste un kakat, nu o bomboana!
...4-6-2016, 15:54
Astept sa posteze alti votanti retardati care vor spune "Va veni o coloana de cate 4 masini de salubritate ca sa fie cate o masina ptr fiecare pubela." si "Dupa ce va veni o coloana de 4 masini, le vor duce la 4 gropi de gunoi separate." :))

Hai ma, curaj, aratati-va prostia :))
Fac pariu!4-6-2016, 16:01
Pe cat punem pariu ca in scurt timp va aparea aici pe stiridecluj o stire si un video in care va scrie si se va arata "Un cetatean a filmat o masina de la salubritate care golea pubelele amestecand astfel gunoiul pe care cetatenii l-au sortat"?

Toti traim in Cluj, toti am vazut asfaltari pe ploaie, plantat de panselute iarna cand ninge, toti am vazut strada asfaltata care a doua zi a fost sparta fiindca au uitat sa bage nu stiu ce, etc.
Pe cat punem pariu ca in scurt timp va aparea aceasta stire cu masina de gunoi amestecand pubelele?
Viitorul este atat de predictibil in Cluj, incat nu iti trebuie puteri paranormale ca sa vezi in viitor.
Boc isi bate joc4-6-2016, 13:07
Ati vazut vreodata scamatorii din acelea ieftine, cand va prindeti repede de truc?

Asta cu pubelele e cea mai penibila si ieftina scamatorie.

- Cetateanul educat sorteaza gunoiul, si il pune in pubelele respective, gunoiul din pubele ajungand in containerele de sub pubele.
- Vine masina de gunoi.
- Se iau containerele si se golesc toate EXACT in aceeasi masina.
- Gunoiul se amesteca.

PAM PAM!
Boc a facut o scamatorie ieftina si penibila.
Ce rost are sa sortezi gunoiul daca ajunge amestecat? :))

Voi credeti ca firma de salubritate va cumpara masini ptr fiecare tip de pubela?
Daca acum pe o zona este o masina de salubritate, vor fi 4?
In alta zona la fel, vor fi 4 masini in loc de una?
Si tot asa ptr fiecare zona, se vor cumpara masini ca sa fie 4 masini in loc de una?

Daca vor fi 4 masini in loc de una, oricum la groapa de gunoi vor amesteca iar gunoiul.
Il vor ridica separat cu 4 masini, dar il vor varsa in aceeasi groapa de gunoi.

Ca sa ai 4 masini de gunoi ptr fiecare zona, inseamna aglomeratie in plus, vor trece 4 masini in loc de una.
Iar daca vor trece pe rand la interval de cateva ore, linistea va fi deranjata mai des, POC PAC POF, cum ii auziti noaptea trantind tomberoanele.

Uneori masinile astea ridica gunoiul ziua sau dimineata aglomerand mai tare traficul.
Daca o masina de gunoi blocheaza asa tare traficul, cum vor bloca traficul 4 masini de gunoi?

Inainte sa faci orice investitie, oricat de mica, prima data trebuie sa faci locuri de parcare, centuri ocolitoare, strazi suspendate sau tuneluri.
Cum naiba sa faci investitii daca tu nu ai pe unde circula?
Nu e logic?
Fara centuri si tuneluri, orice investitie ai face, complici lucrurile mai tare si faci mai mult rau.

Fara centuri si rute alternative, degeaba faci paranghelii in centru, fiindca blochezi traficul, degeaba implementezi sistem nou de pubele, fiindca aglomerezi traficul.

Inca din antichitate, imperiile au invatat ca prima data trebuie sa ai drumuri, iar apoi pe acolo poti sa-ti conduci armatele, sa faci comert, sa te dezvolti, etc.
Noi in anul 2016 nu gandim nici macar cat aia de acum 2000 ani.

In fine, sper ca va place scamatoria lui Boc "Sortati deseurile, ca noi oricum le amestecam iar."

Intrebare la Radio Erevan:
Care este cea mai slab dezvoltata fiinta din punct de vedere intelectual?
Raspuns:
Votantus Bocus.
Erevan4-6-2016, 13:22
Nu conteaza cat sunt sau nu de utile, cum e sortat si reciclat gozul, conteaza ca s-a platit unde trebuie, proiecte, implementari, PUZ si PUG si Pu..e. sapaturi, importat pubele, montat, finisat, etc. Cineva va face punga groasa, nu doar ala ce le-a "implementat". In acest individ nu mai am incredere nici cat negru sub unghie.
Incep lucrarile, spargem trotuarele noi noute4-6-2016, 13:59
In curand vor incepe sapaturile pe Memo, calea Motilor, Calea Manastur, Horea, Eroilor, si se va sparge tot ce s-a muncit pana acum.

De ce?
Cum de ce?
Pai trebuie montate si acolo aceste pubele moderne unde aruncam gunoiul sortat, iar masina de gunoi il amesteca.
Nu ne pasa de milioanele de euro care au fost bagate in dalele trotuarelor, spargem iar trotuarele.

Nu pot sa-mi dau seama cu ce se drogheaza alegatorii lui Boc ca sa vada viata atat de roz.



Bfjjv4-6-2016, 10:37
Arata bine. Doar sa ne civilizam si nu distrugem. Va dau o idee ce am vazut-o in Barcelona saptamana trecuta. Capacul tomberoanelor nu se deschide cu mana. Are o pedala pe care o apesi cu piciorul si se deschide capacul, apoi cand lasi pedala se inchide inapoi. Ar fi mai igienic asa
yoi4-6-2016, 9:46
Foarte frumos. Dar ce faceti cu tiganii, ca le luati pita de la gura. Cum vor mai scormoni prin pubele?
Boc isi bate joc4-6-2016, 0:51
"Acest sistem ...” a precizat primarul Emil Boc.

Nu putea sa fie ceva de genul asta??? ---> "Acest sistem ..." a comunicat DEPARTAMENTUL SPATII VERZI. Sau departamentul CUTARE.

Ptr orice normalitate, trebuie Boc sa zica ceva, sa-si faca poze, sa taie panglici.
Musai sa zica Boc ceva, el nu vrea sa fie un primar modest, care sa vada o normalitate in aceste "realizari", sa le faca si sa mearga linistit mai departe, trebuie musai sa precizeze el ceva.
Numa' piticul lucreaza in primarie, numai el are merite?


Hai Boc, mai este o zi si primesti mandat ptr inca 4 ani.
Fa exact ce ai facut pana acum, adica NIMIC.

Sper ca in astia 4 ani, cei care te voteaza sa ajunga parinti, sa-si cumpere o masina, iar apoi sa vada cum e sa nu ai locuri de parcare, sa nu ai centuri ocolitoare, sa stai in aglomeratie cand iti duci copiii la gradinita, etc, iar in timp ce ei sufera si se chinuie ca niste idioti in trafic si cautand locuri de parcare, tu fa-ti poze si da comunicate despre pubele de gunoi, despre varuit pasaje, si alte chestii din astea normale pe care tu si votantii le considerati realizari.
Boc isi bate joc4-6-2016, 1:01
Doamneee... acum m-am uitat si la clip.

Deci primarul unui oras european, adica Boc, s-a dus pe ploaie si s-a filmat cand s-au inaugurat pubelele.

Sistemul e ok, e modern, e binevenit, dar totusi, primar de oras european mergi si inaugurezi pubelele?
Asta da "realizare".
Flo3-6-2016, 23:49
Buna treaba ;)
Andrei3-6-2016, 23:22
Felicitări celui care a gândit un asemenea sistem de colectare a deseurilor.
Mi-ar placea sa vad așa ceva în toate cartierele clujene.
Bocu4-6-2016, 11:54
Eu am gandit si e cea mai mare realizare a mea de cand pastoresc acest oras. No amu sa ma votati!
@ Andrei4-6-2016, 13:13
Boc a gandit acest sistem.
Nu strainii care au acest sistem de zeci de ani.
Boc, el singur a gandit acest sistem.

Banuiesc ca te referi la sistemul acesta naspa cu pubele, unde tu sortezi gunoiul, vine masina de gunoi si il amesteca.
La acest sistem te referi, nu-i asa? :)